Kongres Budownictwa zajmie się konsekwencjami powodzi

Sytuacji w budownictwie mieszkaniowym ma być poświęcony Kongres Budownictwa, który odbędzie się 31 maja w Sejmie. Prawdopodobnie kongres zostanie zdominowany przez problemy związane z powodzią

Przewodniczący Kongresu, Roman Nowicki przyznaje, że w sytuacji, gdy dziesiątki tysięcy rodzin straciło dorobek całego życia, kwestią najistotniejszą jest zapewnienie pomocy ofiarom powodzi. Dlatego Kongres Budownictwa i Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa ogłosiły w piątek zbiórkę wyrobów budowlanych z przeznaczeniem dla powodzian. Jeszcze tego samego dnia na apel odpowiedziały firmy: Fakro (okna dachowe), Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej Plecewice (cegły), Grast&MTB (materiały instalacyjno-sanitarne) oraz Wienerberger Ceramika Budowlana (cegły, dachówki).

- Pierwsze dary postaramy się przekazać na posiedzeniu Kongresu - poinformował nas Nowicki.

Przewodniczący Kongresu liczy jednak na to, że media poświęcą uwagę temu wydarzeniu nie tylko z powodu powodzi. - Pomimo wielu obietnic i deklaracji politycznych sytuacja mieszkaniowa Polaków jest coraz gorsza - wyjaśnia Nowicki. - Swój rozkwit przeżywa jedynie drogie budownictwo mieszkaniowe realizowane przez deweloperów w sześciu największych aglomeracjach i budownictwo indywidualne. Wszystkie pozostałe rodzaje budownictwa mieszkaniowego - spółdzielcze, komunalne i socjalne - od lat notują ustawiczny spadek.

Nowicki powołuje się na raport Najwyższej Izby Kontroli, który potwierdził, że główną przyczyną tej sytuacji jest brak długookresowej, kompleksowej polityki mieszkaniowej. - Po długich staraniach Sejm przyjął 19 lutego rezolucję zobowiązującą rząd do przygotowania programu mieszkaniowego na najbliższe dziesięć lat - przypomina Nowicki.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.