Słodkie życie w apartamentowcu

24 ogromne, ponad dwustumetrowe apartamenty powstaną przy ul. Drewnianej na warszawskim Powiślu. Inwestor nie reklamuje ich, bowiem jest przekonany, że sprzeda je za pośrednictwem poczty pantoflowej
Pomiędzy ulicami Drewnianą, Topiel i Zajęczą powstaje kompleks mieszkalno-biurowo-usługowy o nazwie Hortus. Jego inwestorem jest spółka Nieruchomości Powiśle należąca do biznesmena Piotra Konowrockiego. W latach 90. przebudował on na biurowiec dawny budynek fabryczny Polamu przy ul. Prostej. Potem zmienił branżę - zainwestował w fabrykę wymienników ciepła. Teraz powrócił do działalności deweloperskiej.

Hortus to dwa budynki powstające na planie litery "U". Stają na miejscu przedwojennej fabryki słodyczy Franciszka Fuchsa, po wojnie przemianowanej na ZPC Syrena, którą inwestor rozebrał w 2006 r. za zgodą konserwatora zabytków. Skrzydła od ul. Zajęczej i Topiel to biurowiec, zaś budynek od ul. Drewnianej to apartamentowiec. Obie części zaprojektował ten sam architekt - Beata Korwin-Szymanowska z pracowni architektonicznej Naj z Łomianek. Obie będą mieć po pięć pięter, z tym że część biurowa będzie mieć nowoczesną architekturę z dużymi przeszkleniami, a skrzydło wzdłuż Drewnianej jest stylizowane na starą kamienicę. Znajdą się w nim 24 olbrzymie apartamenty o powierzchni od 180 do ok. 320 m kw. - Ponad 30 proc. lokali już zostało sprzedane. Planuję, że mniej więcej połowa zostanie sprzedana bez wprowadzania inwestycji na rynek, wśród moich znajomych i przyjaciół. Dopiero resztę będę oferować klientom z zewnątrz - mówi Piotr Konowrocki. Ceny, jaką trzeba będzie zapłacić za te mieszkania, nie podaje, stwierdza jedynie, że "raczej nie przekroczy 20 tys. zł za m kw". - Sprzedaż zacznie się, gdy budynek będzie już stał i będzie można go pokazać - zapowiada. Jest absolutnie pewny, że mieszkania będą się dobrze sprzedawać. Jako atut inwestycji wskazuje przede wszystkim korzystną lokalizację na coraz modniejszym Powiślu, w pobliżu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Nauki "Kopernik". Wielką zaletą aprtamentowca będzie również wewnętrzny ogród, jaki zostanie urządzony wewnątrz kwartału.

Wykonawcą inwestycji jest firma Warbud. Na razie powstaje część podziemna kompleksu, ta część inwestycji warta ok. 3 mln zł finansowana jest ze środków własnych Piotra Konowrockiego. Na budowę części naziemnej, która pochłonie ponad 60 mln zł, inwestor zaciągnął w marcu kredyt bankowy. Budynek będzie gotowy w czerwcu 2011 r.