"DGP": autostrady będą droższe?

IAR, is
24.05.2010 10:51
A A A
?Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że firmy budowlane usiłują podnieść ceny budowanych przez siebie odcinków autostrad. Gazeta podaje, że firma budująca odcinek autostrady A2 łączącej Łódź z Warszawą, chce 10 procent więcej w stosunku do pierwotnych deklaracji
Dziennik przestrzega, że trzeba się podziewać, iż jest to początek długiej fali podobnych podwyżek. Firmy budowlane przelicytowały się bowiem w staraniach o kontrakty. Aby wygrać przetargi, deklarowały stawki na granicy rentowności. Grały ostro, bo zmuszał je do tego kryzys i silna konkurencja. A teraz chcą urealnić koszty i mają w ręku silny argument - wiedzą, że rządowi zależy, by zdążyć z wybudowaniem autostrad na Euro 2012.

Kontrakt na budowę autostrady podzielonej na pięć odcinków od Strykowa pod Łodzią do Konotopy na przedmieściach Warszawy podpisano z czterema firmami 28 września. 91-kilometrowa droga ma kosztować w sumie 3,2 mld zł.

Wśród zwycięzców jest m.in. chińska firma China Overseas Engineering Group, która ma wybudować dwa fragmenty o łącznej długości 50 km za prawie 1,3 mld zł. Dla porównania za 17-kilometrowy odcinek Mostostal Warszawa weźmie 843 mln zł; za 18-kilometrowy Strabag 643 mln zł, a za siedmiokilometrową ostatnią część łączącą się z trasą S8 w Konotopie - Budimex Dromex zgarnie 425 mln zł.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE