Gocławskie osiedle się rozrasta

Rozpoczęła się budowa czwartego bloku w kompleksie Osiedle Saska Kępa firmy Dom Development. Do budynku o wysokości od sześciu do ośmiu pięter wprowadzi się 145 rodzin. Całe osiedle powstające na pograniczu Gocławia i Saskiej Kępy będzie liczyć prawie 1,6 tys. mieszkań
Dom Development chciał rozpocząć tę inwestycję dopiero w maju. - Ale ponieważ cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem, zdecydowaliśmy się na szybsze, niż zakładaliśmy, jej uruchomienie - wyjaśnia Jarosław Szanajca, prezes Dom Development. Obecnie w ofercie sprzedaży tej firmy jest ponad 200 mieszkań z 470, które buduje na tym osiedlu. Pozostałe znalazły już swoich nabywców.

Osiedle Saska Kępa wbrew swojej nazwie powstaje nie na Saskiej Kępie, lecz na Gocławiu, na trójkątnej, 6,5-hektarowej działce pomiędzy Jeziorem Gocławskim, blokami z wielkiej płyty przy ul. Rogalskiego a ul. Bora-Komorowskiego. Budowa pierwszych trzech bloków rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Najnowszy, czwarty budowany jest w południowej części działki, od strony ogródków działkowych. W przyszłości pomiędzy ogródkami a osiedlem, przed oknami najnowszego bloku ma przebiegać aleja Tysiąclecia łącząca al. Stanów Zjednoczonych i Wał Miedzeszyński.

Zaprojektowany przez architektów z pracowni Hermanowicz Rewski Architekci blok będzie mieć wysokość od sześciu do ośmiu pięter i kształt litery C. Znajdzie się w nim 145 mieszkań o metrażach od 40,9 do 131,5 m kw. Ich ceny wahają się od 6,5 do 9,5 tys. zł za m kw.

Pod nowo budowanym budynkiem znajdzie się dwupoziomowa hala garażowa, w której przewidziano 184 miejsc garażowych: 119 miejsc pojedynczych (29,9 tys. zł za miejsce); 38 miejsc pojedynczych ze schowkiem (prawie 33,5 tys.); 15 miejsc rodzinnych (42,9 tys.) oraz 12 miejsc rodzinnych ze schowkiem (47,9 tys.). W budynku zaplanowano 36 komórek lokatorskich zlokalizowanych w garażu podziemnym oraz na piętrach mieszkalnych, w cenie 9 tys. zł.

Budynek stanie trochę pod kątem do bloków, których budowa rozpoczęła się jesienią. W najwęższym miejscu oddalony będzie od 13-piętrowego budynku B o niespełna 14 m, ale tylko narożnikiem. Z okien wychodzących na wewnętrzną część osiedla będzie widok na ponad trzydziestometrowy zielony dziedziniec urządzony na stropie garaży. Ale nieco dalej Dom Development obiecuje posadzenie prawdziwego lasu na działce o powierzchni 1,3 tys. m kw. Mają tam zostać posadzone drzewa o wysokości przekraczającej osiem metrów i obwodzie pnia dochodzącym do 45 cm.

Pierwsze trzy bloki osiedla, zostaną oddane do użytku w lipcu 2011 r., zaś najnowszy budynek - w październiku. To będzie koniec pierwszego z trzech etapów budowy osiedla, które ma się składać z 11 budynków mieszczących w sumie 1585 mieszkań. Terminy rozpoczęcia budowy kolejnych etapów nie zostały jeszcze określone.