Kompleks biurowców z widokiem na stocznię

Baltic Business Park przy ul. 1 Maja ma być gotowy do 2013 r. Za tydzień rozpocznie się palowanie terenu pod inwestycję, której koszt szacowany jest na 200 mln zł
Kompleks ma się składać z czterech budynków biurowych, w których będzie 37 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia. Inwestorem jest szczecińska spółka Koncepta. Budowa miała ruszyć już w ubiegłym roku, ale wstrzymał ją kryzys i większa ostrożność banków w udzielaniu kredytów inwestycyjnych.

- Zaraz po świętach rozpoczynamy palowanie całego terenu. Na tym etapie prace finansujemy z własnych środków. Po fazie palowania budowa finansowana będzie z kredytu bankowego, którego już nam udzielono - zapewnia Agnieszka Czapska, prokurent Koncepty.

Palowaniem zajmie się poznańska firma Keller. Główny wykonawca budowy nie został jeszcze wytypowany.

- Musimy go wybrać jak najszybciej. Najpóźniej w maju chcielibyśmy ruszyć już z właściwą budową i wmurować kamień węgielny - mówi Czapska. - Czas nas goni, bo pierwszy etap budowy powinniśmy zakończyć do 31 grudnia 2011.

Ten termin wynika z umowy z bankiem UniCredit, który obecnie ma swój back-office w kupionym i wyremontowanym przez Konceptę "Lipsku" - postoczniowym budynku przy ul. Firlika 19. Już w chwili adaptacji "Lipska" na potrzeby banku, firmy spisały umowę, że docelową siedzibę UniCredit będzie miał w Baltic Business Parku. To był argument, który przekonał Włochów do zawarcia umowy z lokalną firmą (wcześniej UniCredit planował umieścić swoje biura w budynku dawnego Domu Handlowego "Posejdon").

Budowa Baltic Business Parku będzie przebiegać etapami. Najpierw powstaną dwa biurowce przylegające do ul. 1 Maja z powierzchnią użytkową 11,3 tys. m kw. i 7 tys. m kw. oraz podziemny parking, który pomieści 470 aut. Potem dwa kolejne budynki - każdy z biurami o powierzchni powyżej 9 tys. m kw. Pomiędzy nimi zaplanowane są tereny zielone, a nawet ciek wodny. Elewacje mają być wykonane ze szkła, cegły klinkierowej i aluminium. Na każdej kondygnacji planowana jest serwerownia, inwestor chce zapewniać łączność telefoniczną kilku operatorów. Budynki będą wyposażone w cichobieżne windy, wentylację i klimatyzację z nawilżaniem oraz własny generator prądotwórczy, monitoring całodobowy oraz wideofonię.

Cały kompleks ma być gotowy do końca 2013 r. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 200 mln zł.

- Nie zamierzamy zatrzymać inwestycji po wybudowaniu dwóch pierwszych budynków - zapewnia Czapska. - Chociażby dlatego od razu zdecydowaliśmy się na opalowanie całej działki. To trudny teren, nieopodal ZWiK, prowadząc swoją inwestycję, miał ogromne kłopoty z wodami podziemnymi. Dlatego trudno w tej chwili określić, jakie długie pale trzeba będzie wbijać. Wiadomo, że będzie ich ok. 2 tys. sztuk.

Baltic Business Park powstanie w sąsiedztwie nieczynnej stoczni. Kilka lat temu Koncepta kupiła 2,6 ha ziemi od syndyka masy upadłościowej Stoczni Szczecińskiej Porta Holding. Projekt Parku wykonała szczecińska pracownia Portal. Początkowo Koncepta planowała zbudować tu 10 mniejszych powierzchniowo budynków. Teraz chce realizować projekt czterech budynków. Według szacunków Koncepty zatrudnienie w nich znajdzie ok. 4 tys. ludzi.