Home Broker gra nie fair

W najbliższych 12 miesiącach ceny mieszkań w największych miastach Polski powinny wzrosnąć o... 5,11 proc. - prognozuje ten pośrednik w obrocie nieruchomościami z iście aptekarską dokładnością. Dotychczas jego prognozy zbywałem więc uśmiechem. Zaniepokoiło mnie jednak, że redaktorzy kilku dużych portali najwyraźniej wierzą, że ma on czarodziejską kulę, skoro zamieścili tak niepoważną prognozę w swoich serwisach
Uważam, że Home Broker posunął się za daleko w swej analitycznej twórczości. Czytelnicy być może nie zdają sobie sprawy, ale prognoza cen nie wynika z analiz i badań rynku oraz jego otoczenia (ekonomicznego i prawnego), ale z opinii szeregowych doradców wypełniających co miesiąc ankietę. W dodatku nie sądzę, by w tak młodej firmie pracowali agenci z wieloletnim stażem, którzy formułując opinie, kierują się ogromną wiedzą i doświadczeniem.

Jaki zatem sens może mieć nagłaśnianie w mediach prognoz, które należy chyba traktować bardziej w kategorii pobożnych życzeń? Czy chodzi tylko o to, żeby firma była cytowana? Niestety, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że chodzi nie tylko o to. Może biznes kiepsko się kręci, więc pośrednicy próbują przekonać Polaków, że kryzys się już skończył, więc teraz ceny mieszkań mogą tylko iść w górę? Wniosek każdy sobie dopowie sam: kupujcie, bo będzie drożej.

Oczywiście, że istnieje takie ryzyko. Jednak każdy analityk niemający interesu w "ożywianiu" rynku przyzna, że obecnie równie prawdopodobna jest stabilizacja cen albo nawet ich dalszy spadek (mam na myśli średnią). Przyznaje to m.in. mająca tego samego właściciela (Leszka Czarneckiego), co Home Broker, firma Open Finance: "Jeżeli najbliższe miesiące przyniosą wzrost liczby zawieranych na rynku mieszkaniowym transakcji - a widoczne ożywienie wśród klientów popytowych zdaje się być tego zapowiedzią - to już możemy mówić o wkraczaniu rynku mieszkaniowego w stan zdrowej równowagi. Oznacza to, że istotnych zmian cen nie należy się spodziewać" - można przeczytać w najnowszym raporcie tej firmy i serwisu Oferty.net.

Co o sytuacji na pierwotnym rynku mieszkaniowym sądzą analitycy:

Rynek mieszkaniowy na rozdrożu

Czytaj też komentarz w blogu Marka Wielgi Krytykuję a nie dyskredytujęKomentarze (2)
Home Broker gra nie fair
Zaloguj się
  • Andrzej Mojski

    Oceniono 1 raz 1

    Ten houłm broker w Lublinie jest jedną wielką kupą......nieszczęścia ! Ja wtopiłem z nimi strasznie ! Ciągali mnie posądach i o dziwo wygrali ! A czemu wygrali? - Bo mają bardzo szczwane umowy. Prawników mają bardzo dobrych którzy was zniszczą przed każdym sądem, nawet gdy racja jest po waszej stronie. Te umowy podpisywane z nimi są baaaaardzo niebezpieczne !!! Jeżeli myślicie, że podpisując taką umowę ją rozumiecie- to jesteście w poważnym błędzie !

  • Magda Krasoń

    0

    Ja tam nie wiem. Korzystałem z usług Verso Nieruchomości ( www.verson.com.pl) i wszystko odbyło się bez najmniejszych problemów. Polecam to biuro

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX