Złoty Stok w Elanie, a to nie koniec

Władze Elany ponownie starają się o utworzenie na jej terenie podstrefy ekonomicznej. To niejedyna wiadomość z zakładu - w jednej z hal zainwestuje firma Złoty Stok Tworzywa
Właściciel Elany - giełdowa spółka Boryszew kontrolowana przez Romana Karkosika - chce stworzyć w toruńskim zakładzie podstrefę ekonomiczną, która objęłaby ok. 7 ha terenów przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie (cała Elana zajmuje ok. 160 ha). Inna firma należąca do Boryszewa, Nowoczesne Produkty Aluminiowe Skawina, zamierza zaadaptować istniejący już tam budynek na halę m.in. do produkcji przewodów napowietrznych i lin. Zapowiada inwestycje rzędu 71 mln zł i zatrudnienie ok. 100 osób.

Przed rokiem powstanie podstrefy było już niemal przesądzone. Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt rządowego rozporządzenia rozszerzającego Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną o tereny w Toruniu, Bydgoszczy i Rypinie. Ale w lipcu ub.r. nasze miasto nieoczekiwanie z niego wypadło. Resort finansów stwierdził bowiem, że nie można tworzyć podstrefy na obszarze użytkowanym wieczyście przez jedną firmę (Boryszew), jeśli miałaby tam zainwestować inna (NPA Skawina).

Teraz strefa ma się jednak rozszerzyć na podobnych warunkach. - W nowym wniosku zaakcentujemy, że spółka NPA Skawina należy w stu procentach do Grupy Boryszew - tłumaczy Teresa Kamińska, prezes PSSE. - W tej chwili kompletujemy dokumenty. Mamy już opinię naukową potwierdzającą innowacyjność produkcji planowanej w toruńskiej podstrefie. Boryszew musi nam dosłać jeszcze jedną opinię.

Kamińska wyjaśnia, że obie były gotowe przed rokiem, ale są już nieaktualne.

Piotr Wiśniewski, dyrektor zarządzający w Elanie, nie chce zdradzić, na jakim etapie są starania o strefę. - Jesteśmy spółką giełdową, wolałbym być ostrożny przy przekazywaniu takich informacji - wyjaśnia.

Aby podstrefa powstała, potrzebne jest rozporządzenie rządu. Wcześniej projekt musi przygotować Ministerstwo Gospodarki i przekazać go do konsultacji innym resortom.

Ale to nie wszystkie plany toruńskiej Elany. W październiku ub.r. firma ogłosiła, że część zakładu chce przerobić na Biznes Park Elana - park przemysłowy, w którym biura będą mogły otworzyć przedsiębiorstwa, uczelnie techniczne, instytucje otoczenia biznesu i ośrodki badawczo-rozwojowe. W Elanie może powstać także Centrum Usług Logistycznych, gdzie kontenery transportowane koleją będą przeładowywane na samochody. Inwestycje miałyby być realizowane etapami do 2017 r. Pierwszy budynek parku przemysłowego powinien być gotowy w przyszłym roku.

"Gazeta" dowiedziała się też, że jedną z hal na terenie Elany wynajęła ostatnio firma Złoty Stok Tworzywa, która produkuje m.in. opakowania i folie. W ciągu dwóch-trzech miesięcy ma ruszyć tam z produkcją. Docelowo ma zatrudnić 50-60 pracowników. Złoty Stok dawniej należał do Boryszewa, ale od maja ub.r. nie jest już w jego grupie.