Budowa pięciogwiazdkowego Hiltona zacznie się później

Pięciogwiazdkowy hotel miał już rosnąć w górę, jednak na razie w dziurze obok Poczty Głównej nic się nie dzieje. Inwestorzy deklarują, że budowa rozpocznie się w przyszłym miesiącu
Hilton jest jedną z najbardziej oczekiwanych nowych budowli we Wrocławiu - nie tylko z racji luksusowego standardu, lecz także unikatowej formy - ma to być pierwszy polski przykład blobarchitektury, czyli budynku o opływowych, miękkich kształtach, bardziej przypominającego wijącą się dżdżownicę niż tradycyjny gmach.

Projekt przygotowała renomowana paryska pracownia Gottesman-Szmelcman Architecture SARL. Ekstrawagancka elewacja hotelu miała być skonstruowana z corianu umożliwiającego budowanie bez kątów prostych. Jednak ten materiał nie jest dopuszczony na polski rynek przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. - Dlatego wykorzystamy hi-macs, który ma takie same plastyczne właściwości, ale jest wytwarzany przez działającą w Polsce firmę LG - wyjaśnia architekt Asaf Gottesman. - Tworzywo to, w odróżnieniu od corianu, jest już przetestowane i nadaje się do wykorzystywania w zewnętrznych konstrukcjach.

Według pierwotnych planów sprzed trzech lat wrocławski Hilton miał być gotowy w tym roku. Jednak kryzys na rynku finansowym wstrzymał inwestycję.

- Finalizujemy negocjacje z bankiem o finansowaniu budowy - przekonuje Ron Ben Shahar, prezes zarządu Wing Properties, firmy, która planuje wznieść hotel. - Zresztą dotychczasowa zimowa aura nie sprzyjała rozpoczęciu robót. Zapewniam jednak, że zdążymy przed Euro 2012.

Wing Properties należy do międzynarodowej grupy kapitałowej Star Enterprise Limited, właściciela tysięcy nieruchomości rozsianych po całym świecie. W Polsce zainwestowała już przeszło miliard euro. Ostatnio otworzyła The Granary La Suite Hotel w odrestaurowanej zabytkowej słodowni przy ul. Menniczej, a na terenie byłego WPO Alba przy ul. Traugutta wznosi Angel Wings.

Budowa Hiltona kosztować ma w przybliżeniu 100 mln euro.

Więcej o: