Polskie akcenty w Cannes

We Francji rozpoczęły się największe w Europie targi nieruchomości. Zeszłoroczną edycję Międzynarodowego Salonu Inwestycji i Nieruchomości (MIPIM) odwiedziło ponad 17 tys. gości. Dla polskich miast to szansa na pokazanie się inwestorom z całego świata.
Targi w Cannes odbywają się już od 20 lat. To największe wydarzenie sektora rynku nieruchomości na świecie. Tegoroczna 21 edycja targów będzie szczególna dla naszego kraju. Organizatorzy wybrali Polskę na honorowego gościa targów. Polska wystawa na MIPIM to m.in. inwestycje związane z organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej "Euro 2012". Poza tym na "polskiej ulicy" swoje stoiska będą miały największe polskie miasta, regiony oraz instytucje działające na rzecz rozwoju inwestycji.

- To wielka szansa, by pokazać najciekawsze inwestycje na polskim rynku. Dlatego postanowiliśmy skorzystać z tej możliwości i pokazać na światowym forum obecnie realizowane przez nas projekty - mówi Roman Meysner, członek zarządu Vantage Development. Specjalnie na potrzebę targów wrocławska spółka przygotowała film prezentujący Gamma Office i Promenady Wrocławskie - dwa projekty, które nie odbiegają od światowych norm i tendencji.

"Promenady Wrocławskie" to projekt, który zakłada zabudowę 15 hektarów powierzchni. Znajdzie się w nim czternaście kwartałów zabudowy miejskiej o funkcjach mieszkalnych, handlowych, usługowych, biurowych i hotelowych. Teren inwestycji znajduje się w sąsiedztwie rzeki Odry i Kanału Miejskiego z własnym nabrzeżem, a usytuowany jest w rejonie Śródmieścia. Koncepcję architektoniczną opracowała międzynarodowa pracownia architektoniczno - urbanistyczna INVI (autor m.in. Miasteczka Wilanów), zaś pierwszy z kwartałów projektuje znana wrocławska pracownia architektoniczna AP Szczepaniak.

Drugi prezentowany przez spółkę projekt to Gamma Office. Budynek ten ma on powstać w najdynamiczniej biznesowo rozwijającej się dzielnicy Wrocławia. Gamma Office będzie oferować około 14 tys. m kw. powierzchni biurowej, usługowej oraz konferencyjnej na siedmiu kondygnacjach. Trzy centralnie połączone skrzydła budynku stworzą przestrzenną szklano-betonową bryłę w kształcie śmigła. Obydwie inwestycje będą prezentowane wraz z innymi projektami miasta Wrocław oraz niezależnie na stoiskach agencji pośredniczących w transakcjach najmu: Gamma Office na stoisku CBRE oraz odpowiednio Promenady Wrocławskie na stanowisku firmy Colliers.

Czym jeszcze pochwalą się Polacy? Na uwagę zasługują cztery projekty inwestycyjne małopolskich firm. Uwagę zwiedzających skupi Serenada Shopping Center w Krakowie o powierzchni 40 tys. m kw. oraz dwa obiekty handlowe: Aleja Słońca w Szczecinie i Jantar Shopping Mall w Słupsku. Poza tym inwestorów zainteresuje centrum mieszkalne w Warszawie, które ma powstać na byłych terenach warszawskiej Huty. W ciągu kilkunastu lat na Bielanach przybędzie blisko 7 tys. apartamentów.

Na targach nie zabraknie także firm, instytucji czy projektów z Wielkopolski czy Warszawy. Na "warszawskim stanowisku" będzie można poznać plany BBI Development, Ghelamco, Yareal i Hochtieff. Stolica będzie m.in. promowana planami przebudowy Fabryki Wódek Koneser na lofty czy budową kilku biurowców. Będą to m.in. biurowiec z galerią handlową na miejscu zburzonego Supersamu przy Puławskiej, biurowiec Mokotowska Square firmy Yareal czy projekt Ghelamco: Mokotowska Nova. Nie zabraknie także największego warszawskiego projektu, jakim będzie ponad dwustumetrowa wieża Warsaw Spire.