Politechnika zbuduje kosmiczne laboratorium

Politechnika Warszawska kończy wybór firmy, która zbuduje nową siedzibę Wydziału Matematyki pomiędzy istniejącymi budynkami u zbiegu Koszykowej i al. Niepodległości. Uczelnia szykuje się też do budowy ultranowoczesnego laboratorium przy ul. Narbutta na Mokotowie.

Sześciokondygnacyjny Wydział Matematyki zaprojektowali architekci z pracowni Dedeco. To przeszklony budynek, w którego elewacji ma się odbijać zieleń, rekompensując częściowo wycinkę drzew rosnących na działce przeznaczonej pod inwestycję. Wpasuje się pomiędzy Nową Kreślarnię, Gmach Chemii, Gmach Fizyki oraz Gmach Technologii Chemicznej i Gmach Elektrotechniki. Żeby nie blokować przejścia między dwoma ostatnimi, część budynku zostanie nadwieszona.

W środku będą sale wykładowe, konferencyjne i laboratoria. Koszt inwestycji to ponad 50 mln zł, prawie 40 mln zł uczelnia dostała z UE. Politechnika niedawno ogrodziła działkę i kończy wybór wykonawcy. Budowę chciałaby zacząć w kwietniu, a zakończyć - w grudniu 2011 r.

Pracownia Dedeco zaprojektuje też ultranowoczesny budynek badawczy przy ul. Narbutta. Centrum Zaawansowanych Technologii i Materiałów, czyli Cezamat, będzie ośmiopoziomowym laboratorium, w którym znajdzie się skomplikowana aparatura pozwalająca na prowadzenie badań z pogranicza fizyki, chemii, biologii i inżynierii materiałowej. Zostanie wyposażona m.in. w tzw. cleanroomy, czyli pomieszczenia, w których powietrze oczyszczane będzie przez superwydajne filtry. Cezamat będzie dysponował własnym zbiornikiem z ciekłym azotem potrzebnym do chłodzenia sprzętu do pomiarów przeprowadzanych w bardzo niskich temperaturach.

- Główną barierą przeprowadzania ciekawych badań w Polsce jest brak dostępu do bardzo nowoczesnej technologii. Cezamat ma pomóc przełamać tę barierę - mówi prof. Romuald Beck z Politechniki Warszawskiej.

- Dostęp do Cezamatu będzie otwarty dla wszystkich, którzy będą w stanie wykazać się odpowiednim poziomem naukowym. To ma być tygiel, w którym będą powstawać interdyscyplinarne projekty. Będą też z niego korzystać studenci. Tradycją, którą bardzo sobie chwalimy na Politechnice, jest to, że prace doktorskie są odpryskami badań kadry naukowej. Jednym z celów jest wykształcenie jak największej kadry ludzi, którzy będą potrafili posługiwać się sprzętem tej klasy - mówi prof. Beck.

Na budowę Cezamatu 85 mln euro daje Unia Europejska, a 15 mln - rząd. Budynek ma być gotowy w 2013 r. Jednak przetarg, w wyniku którego zadanie zaprojektowania Cezamatu uczelnia powierzyła firmie Dedeco, został oprotestowany przez pokonanych architektów. Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej. Mimo ponaglających pism rektora Politechniki wciąż jeszcze nie został wyznaczony termin jej rozpatrzenia.

Przeczytaj także: Rotunda przetrwa? Bank już nie taki stanowczy

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.