Możesz zamienić mieszkanie na nowsze

194 lokale w nowych budynkach TBS oferuje gmina osobom, które chcą wyprowadzić się ze swoich mieszkań komunalnych
- Celem programu zamiany mieszkań jest motywowanie najemców lokali komunalnych do bieżącego regulowania czynszu oraz utrzymywania mieszkań w dobrym stanie technicznym - mówi wiceprezydent Szczecina Beniamin Chochulski.

Kto może wziąć w nim udział? - Do spełnienia jest kilka warunków - mówi Monika Ignatowska-Kaliciak, dyrektor Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. - Osoby ubiegające się o zamianę nie mogą mieć zaległości w opłacaniu czynszu przez ostatni rok. Drugim podstawowym kryterium są miesięczne dochody przypadające na jedną osobę w rodzinie. Trzeba zarabiać więcej, niż wynosi maksymalny dochód pozwalający ubiegać się o lokal socjalny. Ale mniej niż trzeba mieć, żeby ubiegać się o mieszkanie z TBS.

Dla przykładu w rodzinie jednoosobowej są to kwoty w granicach 1-2,6 tys. zł, dwuosobowej - 1,1-3,9 tys. zł, a trzyosobowej - 1,6-4,8 tys. zł brutto. To nie wszystkie warunki. Z programu nie mogą korzystać osoby, które użytkują mieszkania należące do SCR albo wybudowane lub zmodernizowane po 1992 roku. Wykluczeni są też najemcy, którzy korzystali z dodatku mieszkaniowego, obniżki czynszu (przez 24 miesiące) lub umorzenia zaległości w ciągu ostatnich 36 miesięcy.

Na osoby spełniające te kryteria czeka 70 mieszkań na osiedlu "Brzozowy Zakątek" przy ul. Jana Kazimierza, 30 na Światowida 91-95, 44 przy ul. Kusocińskiego, Sowińskiego, Głowackiego i 50 na osiedlu "Nad Rudzianką". Są to mieszkania jedno-, dwu-, i trzypokojowe (od 32 do 69 m kw.) z ciepłem dostarczanym przez SEC. Co ważne - najemcy będą płacili czynsz komunalny (6-6,4 zł za m kw.), a nie znacznie wyższy TBS-owski (ponad 11 zł za m kw.).

- W tym roku do rozdysponowania mamy bardzo dużą ilość nowych mieszkań - mówi Beniamin Chochulski. - Dla porównania w latach 2007-2009 przekazaliśmy do użytkowania 140 mieszkań o komunalnej stawce czynszu [osiedla "Przy Parku" - ul. Malczewskiego, Parkowowej, Paska i "Na Górce" - ul. 5 lipca, Strzelecka - red.]. Wychodzi z tego, że przez cztery lata uda nam się przekazać już 392 takie lokale. Uważam, że jest to bardzo dobry wynik.

Wnioski wraz z wymaganymi drukami są do pobrania w siedzibie ZBiLK przy ul. Mariackiej 25. Można je składać do 16 kwietnia. Decyzje w sprawie mieszkań zapadną w czerwcu. Informacje na temat zamiany mieszkań można uzyskać pod numerami telefonów: 91 4886360, 4886364, 4345448, 4886359.

- Widzę, że zainteresowanie programem jest duże - komentuje Monika Ignatowska-Kaliciak. - Jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego programu zgłaszali się do nas ludzie zainteresowani tą ofertą.

Zasób mieszkaniowy Szczecina uległ w ostatnich latach zmniejszeniu. W 2009 jest to ponad 22 tys. lokali o łącznej powierzchni ok. 1,1 mln m kw. Dla porównania dwa lata wcześniej było to ponad 25 tys. mieszkań (1,27 mln m kw.).