Prawie 40 milionów przeznaczono na inwestycje w mieście

Rozpoczynający się rok, mimo trudności wynikających ze zmniejszających się dochodów, spowodowanych kryzysem finansowym, także będzie rokiem inwestycji. Podobnie jak w latach poprzednich w Czeladzi nadal sporo będzie się inwestować.
Największa inwestycją tego roku będzie I etap Gospodarczej Bramy Śląska czyli uzbrojenie terenów WSE ul. Gdańska w 2010 roku pochłonie on blisko 10 mln. zł a docelowo cały projekt wyniesie - ponad 42 mln. Warto wspomnieć, że jest to projekt kluczowy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i już otrzymaliśmy na niego promesę finansową. Kontynuowane będą też prace przy infrastrukturze ulic Pieńkowskiego i Związku Orła Białego blisko 3 mln.

Zakończy się także przebudowa tzw. Zapłocia rozpoczęta jeszcze w 2009 roku, teren ten zostanie zaadoptowany na miejsce wypoczynkowe, również skwer przy ul. Bytomskiej - 1 Maja zmieni swój wygląd, wszystko to za kwotę około 1,5 mln zł.

W dalszym ciągu prowadzone będą remonty dróg w tym: ul. Zamiejska, Promyka, Kopernika, 27 Stycznia, Sienkiewicza, Spacerowa, Prosta, Piaskowa, Daleka, Żytnia i Słowiańska na kwotę ponad 6 mln. Kontynuowane też będą prace przy remontach ulic: Sułkowskiego, Pułaskiego, Wybickiego - blisko 900 tys. oraz budowie kanalizacji w ul. Staszica - 1,1 mln.

W planach jest także remont budynków przy ul. Katowickiej 4 oraz Bytomskiej 20, zwłaszcza ten ostatni ma szanse na odzyskanie utraconego blasku. Remontowane tez będą bloki w rejonie os. Nowotki - ul. Waryńskiego, 17 Lipca oraz Szkolna - razem 2,35 mln. Z kolei około 2 mln przeznaczone zostaną na rewitalizacji budynków na Starych Piaskach.

Także placówki oświatowe będą remontowane, ponad 2 mln. przeznaczone zostaną na termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej nr 3 oraz 600 tys. na remont Przedszkola nr 5.

Do końca roku powstaną tez 32 kilometry ścieżek rowerowych za kwotę ponad 1,4 mln. W budżecie na 2010 rok co prawda nie ma zadania budowy boisk ze sztuczną nawierzchnią przy ul. sportowej, ale zostaną one wprowadzone do budżetu jeszcze w tym roku, w ramach korekt.

Także w 2010 roku rozpoczniemy program Rozwój Społeczeństwa Informacyjnego w Zagłębiu Dąbrowskim, związany z budowa sieci bezpłatnego internetu na kwotę 1,65 mln zł. Łącznie w 2010 planowane jest wydanie na inwestycje różnego typu ponad 37 mln zł.


UM Czeladź
Więcej o: