Plaza Łódź: Nowe centrum handlowe z wieżą ciśnień

Plaza Centers, która chce zbudować na łódzkich Chojnach centrum handlowo-rozrywkowe, zaprezentowała wizualizację obiektu. Zamierza wykorzystać w nim zabytkowe elementy starej fabryki
Plaza Łódź - tak będzie nazywało się centrum, które ma powstać na terenie należącym do niedawna do zakładów Fakora. Historia fabryki - odlewni żeliwa - sięga drugiej połowy XIX wieku, a pierwszy kocioł został wyprodukowany w 1903 roku. Nieruchomość od kilku miesięcy ma nowego właściciela: izraelskiego dewelopera specjalizującego się w budowie centrów handlowych. W planie ma on wybudowanie galerii z ponad setką sklepów, restauracjami, punktami usługowymi i kinem. Wiadomo już, że ma tam powstać drugi w Łodzi - po Manufakturze - multipleks sieci Cinema City z 12 salami, wyposażony m.in. w technologię trójwymiarową. Wszystko ma kosztować 85 mln euro.

Inwestor czeka na decyzję o warunkach zabudowy, którą przygotuje wydział planowania przestrzennego i ochrony zabytków w Urzędzie Miasta Łodzi. Kiedy ją dostanie, będzie mógł przygotować projekt budowlany i złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Plaza Centers pokazała już jednak wstępną koncepcję architektoniczną galerii, którą zamierza wybudować przy skrzyżowaniu ul. Rzgowskiej z Warneńczyka, obok stacji kolejowej Łódź Chojny. Na wizualizacjach widać, że stawia na nowoczesną architekturę, ale chce zachować wieżę ciśnień.

Wieża to jedyny budynek Fakory wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Miejskie służby konserwatorskie twierdzą, że chciałyby zachować też elementy elewacji starych gmachów, lecz deweloper jeszcze nie zdecydował, czy wkomponuje je w nową galerię.

- Inwestycja jest na etapie projektowania. Pracujemy nad ogólną koncepcją, potem przejdziemy do szczegółowego przygotowania projektu. Są plany zachowania najatrakcyjniejszych fragmentów starej zabudowy, ale jeszcze nie ma decyzji - mówi Agnieszka Cymerman, dyrektorka działu najmu Plaza Centers. - Podczas realizacji centrum Plaza w Suwałkach zachowaliśmy zabytkowe XIX-wieczne budynki, które stały się integralną częścią galerii handlowej. Mamy zatem odpowiednie doświadczenie i jesteśmy gotowi do zastosowania takich rozwiązań w Łodzi.

Plaza Centers to jeden z największych deweloperów w Europie Środkowo-Wschodniej. Zakup 5,5-hektarowego terenu przy ul. Rzgowskiej to 14. inwestycja firmy w Polsce. Rozpoczęcie budowy planowane jest na koniec tego roku.