Turzyn: rośnie zakupowe zagłębie

Centrum handlowo-usługowe chce postawić przy ul. Bohaterów Warszawy spółka To Tu-Rzyn. Jeśli władze miasta się zgodzą, będzie to kolejny duży kompleks w tej okolicy! Już w maju w hali Węglobudu powstanie galeria sklepów handlujących końcówkami serii takich producentów jak Boss, Armani czy Zara
To Tu - Rzyn zrzesza kupców, którzy prowadzą swoje interesy w 230 punktach handlowych znajdujących się na targowisku położonym za Galerią Handlową Turzyn, u zbiegu Bohaterów Warszawy i Kordeckiego. - O ucywilizowaniu naszego handlu myślimy już od kilku lat - mówi prezes spółki Sławomir Kędzierski. - Na miejscu targowiska chcemy wybudować kompleks składający się z czteropiętrowego budynku handlowo-usługowego, zadaszonego placu targowego i parkingu. Teraz wszystko w rękach miasta. Żeby otrzymać kredyt na budowę, musimy podpisać wieloletnią umowę na dzierżawę terenu. Dotychczas podpisywaliśmy ją co 3 - 4 lata, ostatnia wygasa nam już 27 lutego.

Pod koniec listopada 2009 r. kupcy złożyli wniosek o 30-letnią dzierżawę. Przedstawili też miastu koncepcję zagospodarowania terenu i biznesplan. W zeszłym tygodniu przedstawiciele spółki spotkali się z radnymi z komisji gospodarki komunalnej, ochrony środowiska i mienia oraz rozwoju, promocji i gospodarki morskiej. Co dalej?

- Dokumenty są przedmiotem szczegółowej analizy - tłumaczy Tomasz Klek z biura prasowego Urzędu Miasta. - Trzeba ocenić, czy spółka będzie w stanie zrealizować swoje zamierzenia inwestycyjne.

Decyzji w tej sprawie można spodziewać się na przełomie stycznia i lutego. Jeśli będzie pozytywna, kupcy rozpoczną starania o kredyt na budowę.

- Koszt inwestycji oceniam na 60 mln zł - mówi Kędzierski. - Chcemy ją realizować w trzech etapach. Najpierw wybudujemy parking na 295 miejsc, na który przeniesiemy kupców w momencie budowy placu targowego (138 pawilonów). Ostatnim etapem inwestycji byłoby postawienie czteropiętrowego budynku biurowo-usługowego, ciągnącego się od Bohaterów Warszawy do Kordeckiego. Wszystko można zrealizować w ciągu 32 miesięcy.

Projekt kupców zakłada, że centrum będzie miało powierzchnię ok. 9 tys. m kw. Z tego 5,5 tys. to budynek, w którym znalazłyby się m.in. kręgielnia, lokale gastronomiczne, sauna, salon fitness. Niecałe 3,5 tys. m kw. miałaby zająć zadaszona hala targowa (a'la Manhattan).

Centrum Usługowo-Handlowe To Tu - Rzyn byłoby trzecim tego typu obiektem w okolicy, po Galerii Handlowej Turzyn i, mającym powstać w pierwszej połowie 2011 r., Centrum Handlowym Turzyn (tę inwestycję także prowadzi spółka zrzeszająca kupców).

Wcześniej, bo już w maju, niemal naprzeciwko Centrum Handlowego Turzyn, w hali Węglobudu przy ul. 26 Kwietnia ma ruszyć kolejny wielkopowierzchniowy sklep: Fashion Point & Outlet. Ma to być miejsce, gdzie będzie można kupić produkty markowych firm (takich jak Boss, Armani, Benetton, Zara, Nike, Adidas, Tommy Hilfiger, czy Joop) przecenione o 30 do 70 proc. Będą to nadwyżki produkcyjne, kolekcje z poprzednich sezonów, kolekcje próbne, końcówki serii.

- Póki co jesteśmy na etapie dogadywania się z klientami - mówi Wiesław Mistal, szef spółki Platinum Real Estate & Manage, która wydzierżawiła halę od Węglobudu. - Tego rodzaju sklepy są obecne w każdym dużym polskim mieście, w końcu nadszedł czas na Szczecin.

Powierzchnia użytkowa obiektu to ok. 2,9 tys. m kw., co pozwoli na umieszczenie od 25 do 50 lokali handlowych oraz punktów gastronomicznych. Na parkingu będzie mogło stanąć 230 samochodów.

- Największe zmiany szykują się wewnątrz budynku - podkreśla Wiesław Mistal. - Wnętrze będzie wyglądało tak, jak porządne centrum handlowe. Od zewnątrz hala wymaga tylko odświeżenia.

Prawdopodobny termin otwarcia outletu to początek maja tego roku.