Studenci ZUT z rozmachem odmienili Szczecin

mur
07.12.2009 23:00
A A A
Balon z platformą widokową na Kępie Parnickiej. Autorzy: Marta Pukszta, Agnieszka Słupecka, Klaudia Wójcik, Agnieszka Dąbrowska, Alicja Świtalska

Balon z platformą widokową na Kępie Parnickiej. Autorzy: Marta Pukszta, Agnieszka Słupecka, Klaudia Wójcik, Agnieszka Dąbrowska, Alicja Świtalska (Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta)

Ogród Sztuk na Wyspie Grodzkiej, marina z lądowiskiem dla zeppelinów i hydroplanów na jeziorze Dąbie - to pomysły studentów architektury na wprowadzenie w życie idei Floating Garden


Słuchacze V roku architektury i urbanistyki na ZUT, pod kierownictwem prof. Wojciecha Pęskiego, przygotowali ok. 30 projektów zagospodarowania różnych miejsc w Szczecinie, z dokładnym harmonogramem prac i wskazaniem źródeł ich finansowania. W poniedziałek prace zostały zaprezentowane w holu Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Żołnierskiej.

- Przez pół roku studenci odmienili Szczecin, przyjmując założenia idei Floating Garden związanej z wodą, terenami zielonymi i ekologią. Wiele z nich posiada bardzo ciekawe i nowatorskie rozwiązania architektoniczne oraz urbanistyczne, które mogłyby uczynić ze Szczecina ekopolis - mówiła dr Elżbieta Czekiel-Świtalska, opiekunka studentów.

Większość projektów to osiedla szklanych apartamentowców wkomponowane w mariny zlokalizowane przy ul. Kolumba, na Golęcinie, Gocławiu, Wyspie Grodzkiej, Łasztowni i Dziewokliczu. Jeden z zespołów zaprojektował lądowisko dla zeppelinów w Czarnej Łące, lądowisko hydroplanów na jeziorze Dąbie oraz balon z platformą widokową na Kępie Parnickiej. Inny zespół chciałby na Wyspie Grodzkiej zbudować Ogród Sztuk, w którym odbywałoby się szczecińskie biennale sztuki.

- Projekt zakłada budowę 40 pawilonów wystawienniczych, w których artyści z każdego kraju w UE prezentowaliby swoją sztukę. Dodatkowo na wyspie jest sieć mostów i pomosty dla żaglówek - opowiadała o projekcie swojego zespołu Marta Wiśniewska.

Były też pomysły na rewitalizację obszarów poprzemysłowych. Np. na terenach po Hucie Szczecin na Stołczynie mogłaby według studentów powstać marina, wille biznesowe oraz obiekty sportowo-rekreacyjne.

Propozycje obejrzał wczoraj prezydent Piotr Krzystek.

- Widzę miasto nowoczesne z dużymi aspiracjami. Takie, jakie chcielibyśmy widzieć w 2050 roku. Niektóre projekty są bardzo bliskie tym, które będziemy realizować, na przykład marina na Wyspie Grodzkiej. Na pewno wszystkie pomysły przejrzą moi pracownicy odpowiedzialni za planowanie przestrzenne - zapowiedział.

Od 19 grudnia wystawę będzie można oglądać w holu magistratu. Więcej zdjęć na stronie www.gazeta.szczecin.pl.Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE