22 listopada pierwsza aukcja mieszkań w Warszawie

Jej organizatorzy - Colliers International oraz domy aukcyjne Rick Levin & Associates i DESA Unicum - zapowiadają, że ceny wywoławcze są niższe nawet o 40 proc. od rynkowych. Pod młotek pójdą jednak same stosunkowo duże lokale
Do kupienia jest 29 nieruchomości, w tym mieszkania na warszawskim Żoliborzu (osiedle Wiślane Ogrody), Woli (osiedle Dobrolin) i Wilanowie (Wilanów One i Rezydencja Królewska). Cena wywoławcza tych pierwszych wynosi od 4,5 tys. zł za m kw. i - jak podaje specjalnie stworzony serwis aukcyjny Kupujnaaukcji.pl - jest "o 38 proc. niższa od aktualnych cen rynkowych". Ale czy na pewno rynkowych? Być może właściwsze byłoby słowo ofertowych. W serwisach agencji nieruchomościowych znaleźliśmy bowiem oferty zaczynające się od 7,2 tys. zł za metr.

Osoby, które chciałyby wziąć udział w aukcji, mogą już zamówić specjalny pakiet informacyjny, z którego mogą się dowiedzieć m.in., jaką metodę sprzedaży przyjęto dla danej nieruchomości. Jak ustaliliśmy, na tej aukcji obowiązywać będzie tylko sprzedaż z minimalną ceną. W praktyce oznacza to, że sprzedający musi zaakceptować każdą ofertę, która jest równa lub wyższa od minimalnej ceny.

Oczywiście jest też możliwość obejrzenia nieruchomości w czasie tzw. dni otwartych.

Aukcja odbędzie się na żywo w warszawskim hotelu Sheraton. Mogą wziąć w niej udział tylko ci, którzy wcześniej się zarejestrują i wpłacą notariuszowi depozyt, który w przypadku mieszkań wyniesie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Osoba, która przegra licytację, odzyska pieniądze. Kupujący zapłacą prowizję w wysokości 2,5 proc. wartości nieruchomości.

Za obsługę prawną przedsięwzięcia odpowiada kancelaria prawna Clifford Chance. Do współpracy zaproszono także brokera kredytów hipotecznych Dom Kredytowy "Notus", a także bank HSBC oraz firmę doradztwa finansowego Xelion.

Przeczytaj więcej na blogu Marka Wielgo