Remont - jak zmniejszyć koszty ogrzewania

Latem wiele osób robi remonty domów i mieszkań. Eksperci Warszawskiego Ciepła radzą wziąć pod uwagę inwestycję, dzięki której w przyszłości zmniejszą się wydatki za ogrzewanie.

Okna są tym elementem naszych mieszkań, przez które często tracimy najwięcej ciepła. Jeśli więc okna są stare, nieszczelne, należy wymienić je na nowe. Nie ma znaczenia, czy będą to okna plastikowe, czy drewniane, bo oba typy zapewniają dużą oszczędność ciepła. Ponadto zamontowanie nad grzejnikami dużych parapetów lub półek zatrzyma ciepłe powietrze. Dzięki nim nie będzie ono uciekać do góry, tylko rozprzestrzeni się na całe pomieszczenie.

Wielu mieszkańców bloków montuje, za zgodą administracji, rolety zewnętrzne. Odpowiednio dobrane, nie dość, że stanowią ochronę przed włamaniem, to sprzyjają racjonalnemu korzystaniu z ciepła. Producenci rolet podają, że dzięki nim można zaoszczędzić nawet do 40 proc. ciepła. Tworzą one dodatkową, szczelną warstwę izolacyjną, chroniąc nas nie tylko od mrozu, ale i od silnego chłodnego wiatru.

Precz z osłonami grzejników

Warto też zainwestować w dobre grzejniki. Specjalista oceni, czy nasze grzejniki nie wymagają wymiany. Wymiana taka powinna zostać uzgodniona z administracją, a wakacje są najlepszym momentem na taką zmianę.

Przy okazji remontu dobrze jest oczyścić grzejniki ze starej farby i pomalować je na nowo specjalną emulsją. Wbrew pozorom nawet tak niewinna rzecz jak nadmierna ilość farby na kaloryferze może w pewnym stopniu wpłynąć na ogrzanie naszego mieszkania.

Koniecznie należy pozbyć się wszelkich osłon grzejników. One także stanowią przeszkodę dla swobodnego ogrzewania naszych pokoi. Jeżeli uważamy, że nasze kaloryfery są nieestetyczne, lepiej zainwestować w nowe niż przysłaniać je osłonami.

W większości mieszkań grzejniki umieszczane są pod oknami. Trudno w to uwierzyć, ale prawie połowa ciepła ucieka przez to na zewnątrz lub, w przypadku gdy kaloryfer przylega do ściany sąsiada, ogrzewa także jego mieszkanie. Łatwo sobie wyobrazić, jakie generuje to utraty ciepła. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zainstalowanie termoizolacyjnych ekranów zagrzejnikowych, które nie pozwalają ciepłu wydostawać się przez ścianę, dzięki czemu znaczenie ograniczają jego utratę.

Warto zainwestować w termostatyczne zawory grzejnikowe, dzięki którym łatwiej nam dostosować temperaturę do naszych preferencji. Dzięki temu w pokojach używanych rzadziej można ustawić niższą temperaturę niż np. w łazience. Obniżenie temperatury o jeden stopień Celsjusza pozwala zaoszczędzić ok. 5 proc. ciepła.

Co może zrobić administracja?

Docieplenie bloku pozwala zaoszczędzić nawet 20 proc. energii. Należy więc naciskać na administrację, aby jak najszybciej przeprowadziła taką inwestycję, zwaną termomodernizacją.

Latem np. warszawski SPEC dokonuje przeglądów sieci ciepłowniczej. Jej regularna konserwacja pozwala unikać tzw. strat ciepła na przesyle i jest gwarancją tego, że w chłodne dni w naszych mieszkaniach będzie ciepło. Także nasza administracja może zadbać o wewnętrzną instalację grzewczą - lato jest najlepszym momentem na przegląd. Usunięcie ewentualnych uszkodzeń i renowacja instalacji zapewnia oszczędności w naszym domowym budżecie. Takich przeglądów może dokonać także Pogotowie Ciepłownicze SPEC dzięki oddzielnie zawartej z administracją umowie.

***

Warszawskie Ciepło to projekt edukacyjno-informacyjny, którego pomysłodawcami i inicjatorami są Vattenfall Heat Poland, Urząd m.st. Warszawy oraz Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Czytaj także:

Ceny nowych mieszkań i domów w Warszawie i okolicach

Jaka instalacja, taki grzejnik

Okna antywłamaniowe

Copyright © Agora SA