Biurowiec jak trzy nakładające się fale

Oficjalnie oddany do użytku został budynek Horizon Plaza - jeden z najciekawszych architektonicznie warszawskich biurowców.
Horizon Plaza stoi w narożniku ulic Domaniewskiej i Wołoskiej na Służewcu. Zaprojektowali go architekci z pracowni JSK. Składa się z dwóch budynków o różnym kształcie. Wzdłuż Domaniewskiej ulokowany jest sześciopiętrowy gmach o przeszklonej elewacji przetykanej ciemnym kamieniem. Prostopadle do niego zbudowano dziesięciopiętrowe skrzydło, które w przekroju wygląda jak trzy nakładające się na siebie fale.

Kompleks wyposażono w komputerowy system zarządzania budynkami (tzw. BMS), który optymalizuje zużycie energii, czuwa nad utrzymaniem odpowiedniej temperatury, stopnia nawilżenia i przepływu powietrza, co gwarantuje obniżenie kosztów eksploatacji obiektu. Ponadto BMS monitoruje działanie instalacji ochrony przeciwpożarowej i ochrony budynków. System klimatyzacji i wentylacji został oparty o najnowocześniejszą technologię belek chłodząco-grzewczych. Wyższa część obsługiwana jest przez dwanaście wind, niższa - cztery.

Przeszklona fasada zapewnia dostęp naturalnego światła prawie do całej przestrzeni biurowej. Okna od sufitu do podłogi ciągnące się wzdłuż całego budynku wyposażone zostały w sterowane automatycznie żaluzje zewnętrzne skonfigurowane tak, by oszczędzać energię zużywaną na chłodzenie biur w słoneczny dzień. Żaluzje posiadają również moduł sterowania ręcznego, a co drugie okno w biurowcu jest otwierane. W podziemnym parkingu mieści się 531 samochodów, kolejne 44 mogą zaparkować na miejscach na powierzchni.

Podczas projektowania kompleksu szczególny nacisk położono na dużą dowolność aranżacji wnętrz. Horizon Plaza oferuje na jednym piętrze około 3,7 tys. m kw otwartej powierzchni - jest to największa w Warszawie przestrzeń biurowa dostępna na jednej kondygnacji. Budynek można także dzielić na biura o powierzchni nawet 154 m kw.

Wyższy budynek ma ok. 26,2 tys. m kw. powierzchni użytkowej, zaś ten przy Domaniewskiej - 8,8 tys. m kw. Jest wynajęty w 70 proc. Największym najemcą jest Nokia Siemens Networks, która zajmuje ok. 9,6 tys. m kw. Wśród pozostałych najemców są m.in. Bank Przemysłowo-Handlowy, Noble Bank, Pekao Bank Hipoteczny oraz Centrum Projektów Europejskich.

- IVG ma w swoim portfolio 900 budynków. Chciałbym mieć więcej takich jak ten. Dzięki atutom, jakimi są jego lokalizacja i architektura, Horizon Plaza na pewno poradzi sobie w czasach kryzysu - chwali Gerhard Niesslein z firmy IVG, która od 1 maja jest jedynym właścicielem biurowca (odkupiła 50 proc. udziałów firmy Curtis Development Zbigniewa Niemczyckiego).