"Rz": Mieszkania stanieją

Nowe prognozy cen do końca tego roku. Spadek popytu jest mocno zauważalny w większości krajów świata - informuje "Rzeczpospolita".
Jak oceniają eksperci z firmy REAS, w tym roku ceny mieszkań w wielkich miasta spadną w sumie o kilkanaście procent. Uważają, że niewielkie, kilkuprocentowe spadki średnich ofertowych cen mieszkań będą w roku 2010 r.

Jak wylicza "Rz" w pierwszym kwartale 2009 r. w największych aglomeracjach w Polsce ceny mieszkań były o 13 proc. niższe niż w podobnym okresie ubiegłego roku. Ceny transakcyjne - 10 - 15 proc. niższe niż ofertowe.

W tym samym czasie w 27 z 32 badanych przez firmę Global Property Guide państw w pierwszym kwartale br. ceny mieszkań spadły. O ok. 1 proc. w Niemczech i Holandii i 46 proc. na Łotwie.

Najbardziej spadają ceny na Bliskim Wschodzie. Na przykład w Singapurze ceny w ciągu ostatniego roku o 21 proc. po zeszłorocznym 30-proc. wzroście. W Hongkonku ceny spadły o 14 proc. po 30-proc. podwyżkach w ubiegłym roku. Wyhamował też najbardziej dynamiczny rynek chiński. W Szaghaju ceny spadły o 1 proc. w stosunku do 39-procentowe wzrostu rok wcześniej.

W tym samym czasie ceny rosły w Izraelu. W ciągu ostatniego roku poszybowały o 5 proc. W Europie na plusie były jedynie Austria i Szwajcaria.