"GP": Mieszkania najkorzystniej można kupić w tym roku

Ceny transakcyjne lokali na rynku pierwotnym i wtórnym są teraz zbliżone do tych sprzed lat. Osoby zainteresowane zakupem powinny zacząć szukać własnego mieszkania - informuje "Gazeta Prawna"
Po raz pierwszy od 27 miesięcy średnia cena ofertowa metra kwadratowego w Warszawie, spadła poniżej 9 tys. Wynosi tyle samo co w styczniu 2007 roku.

Jak wynika z cytowanego przez "GP" raportu serwisu oferty.net i firmy doradczej Open Finance ostateczne ceny, jakie płacą kupujący mieszkania, są średnio o kilka, kilkanaście procent niższe, jakich pierwotnie oczekują sprzedawcy. Trend powinien utrzymać jeszcze przez kilka miesięcy.

Choć liczba sprzedawanych mieszkań powoli rośnie - w kwietniu firma Home Broker odnotowała 18 proc. więcej transakcji niż w marcu, to ostateczny koniec kryzysu na rynku nieruchomości uniemożliwiają problemy ze sfinansowaniem zakupu mieszkania.

- Wiele osób, które wstrzymały się z kupnem, teraz szuka mieszkań, ale przeszkodą są wciąż trudno dostępne i drogie kredyty - mówi Aleksandra Szarek, specjalista rynku nieruchomości Home Broker.