Deweloperzy stawiają na budowę... hoteli

Około 10 proc. inwestycji realizowanych przez deweloperów może z funkcji mieszkaniowej zostać przekształcona w hotele. Eksperci oceniają, że receptą na kryzys może być budowa apart-hoteli i condohoteli, gdzie można kupić lub wynająć pokój na dłuższy czas. Tego typu inwestycje gwarantują szybki zwrot kapitału - pisze dzisiejsza ?Gazeta Prawna?.
"- Mamy coraz więcej zapytań od inwestorów, głównie z rynku mieszkaniowego, na którym sprzedaż w tym roku znacząco spadła. Ostatnio przygotowaliśmy analizę opłacalności dla luksusowego apartamentowca w Krakowie - wyjaśnia Dorota Malinowska. Wynika z niej, jak dodaje, że najniższych nakładów finansowych wymaga przerobienie go na tzw. apart-hotel, czyli obiekt oferujący możliwość wynajmu pokoju na długi czas, bez zapewnienia usług dodatkowych, jak gastronomia, basen, siłownia czy SPA", czytamy w "Gazecie Prawnej".

"Sposobem na kryzys, w którym bardzo trudno o pozyskanie finansowania dla inwestycji, mają być też condohotele. Pozwalają bowiem na realizację projektu z pieniędzy innych niż bankowe. A to dlatego, że w condohotelach pokoje są sprzedawane indywidualnym inwestorom. Do tego można czerpać zyski z wynajmu sprzedanych pokoi pod nieobecność właściciela", czytamy dalej.

Deweloperzy zmieniając funkcję inwestycji, wybierają nie tylko hotele. Studenci łódzkiego Uniwersytetu Medycznego zamieszkają w akademikach, które pierwotnie miały być luksusowymi mieszkaniami. W efekcie porozumienia dewelopera i władz uczelni apartamentowiec Copernicus, którego realizacja rozpoczęła się jeszcze przed kryzysem, został przeprojektowany na dom studencki o wysokim standardzie.

Więcej na ten temat w dzisiejszej "Gazecie Prawnej", w artykule Patrycji Otto "Deweloperzy budują hotele zamiast mieszkań".

źródło: Gazeta Prawna