Luksusowe mieszkania dostępne dla wszystkich

Minęły czasy, kiedy klientowi decydującemu się na mieszkanie z sektora popularnego zależało przede wszystkim na niskiej cenie. Obecnie w równym stopniu liczy się architektura oraz udogodnienia. Rozwiązania niegdyś charakterystyczne tylko dla budownictwa apartamentowego, ekskluzywnego powoli wchodzą do budownictwa wielorodzinnego o zwykłym standardzie.

Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Przeszukaj nasze oferty

Chcesz sprzedać mieszkanie? Dodaj ogłoszenie w naszym serwisie

Luksus dla każdego

Niemożliwe? A jednak. To, o czym do niedawna marzyło wielu kupujących jest dziś niemal na wyciągnięcie ręki. Luksusy, udogodnienia i wszelkie nowinki techniczne możemy już spotkać w zwykłych mieszkaniach na większości nowobudowanych osiedli. Najlepszym tego przykładem jest osiedle Willa Konstancin wybudowane przez J.W. Construction. Na jego terenie mieszkańcy będą mieli do dyspozycji basen z sauną i salą fitness, własny park i podziemny parking. Duże zainteresowanie wśród kupujących wzbudzają mieszkania z antresolą, których wysokość sięga miejscami powyżej 6 metrów. Uznaniem klientów cieszą się również mieszkania posiadające popularnie zwane ogrody zimowe. - W większości powstających osiedli budowanych przez naszą firmę znajdują się nie tylko oszklone werandy, ale również loggie. A w wielu inwestycjach, jak chociażby Osada Wiślana są lokale, które posiadają zarówno balkon, ogród zimowy jak i loggie - mówi Maciej Gnoiński, doradca zarządu J.W. Construction Holding.

Jego zdaniem ważną rolę odgrywa również architektura osiedli. - Dlatego deweloperzy oferujący mieszkania z sektora popularnego rozpoczęli współpracę ze znanymi i nagradzanymi w branży biurami projektowymi. Przykładem z warszawskiego podwórka jest Górczewska Park, której projekt powstał w pracowni JEMS Architekci, Bursztynowe Osiedle będące dziełem sławnej autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates czy Skarpę IV zaprojektowaną przez Studio B.A.U. - przekonuje Maciej Gnoiński.

Kalkulator kredytów - porównaj oferty kredytów

Na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań do budownictwa wielorodzinnego zdecydowali się również i inni deweloperzy. Firma RED Real Estate Development, budująca w warszawskim Ursusie osiedle Alpha instaluje w mieszkaniach pięciokomorowe okna o wzmocnionej izolacyjności akustycznej (do 38 dB) z szybą zespoloną o zwiększonych grubościach tafli. Okna charakteryzuje też niski współczynnik przenikania ciepła (U = 1.1), który gwarantuje obniżenie jego strat. Oszczędność energii cieplnej to niższe koszty ogrzewania lokum. W lokalach będą również montowane antywłamaniowe, fornirowane drzwi wejściowe.

Także zielone dziedzińce z elementami małej architektury czy wprowadzanie udogodnień związanych z bezpieczeństwem mieszkańców nie są już tylko domeną inwestycji ze średniej półki. - Ozdobą naszego osiedla będzie wewnętrzny dziedziniec z zielenią. Znajdą się na nim strumyki, oczka wodne, pergole, altanki i place zabaw dla dzieci. Ponadto kompleks będzie strzeżony, monitorowany oraz wyposażony w video domofony i czytniki kart dostępu. Jeśli klient sobie tego życzy, możemy oddać mu lokal wykończony i umeblowany lub zmienić liczbę pokoi w jego mieszkaniu - mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.

Zielony dziedziniec znajdzie się również na strzeżonym osiedlu Wola Prestige. Ponadto dla zwiększenia komfortu użytkowania przyszłych mieszkańców firma Home Invest przewidziała w kompleksie jedno główne wejście z hallem i recepcją. W formie bonusu deweloper dostosuje również aranżację lokalu do potrzeb klienta. Dotyczy to zarówno układu ścianek działowych, rozmieszczenia instalacji elektrycznej czy wykończenia mieszkań.

Ale to nie wszystko. Do dyspozycji kupujących jest architekt wnętrz, który udzieli bezpłatnej porady jeszcze zanim podejmą decyzję o podpisaniu umowy. Dzięki temu fachowiec zaproponuje nam kilka wariantów rozwiązań dla wybranego lokalu. Pomoże tak wykorzystać przestrzeń, aby mieszkanie było możliwie najbardziej przestronne i funkcjonalne oraz podpowie, jakich zmian można dokonać w projekcie, aby umożliwiały indywidualny wystrój i usytuowanie mebli.

Deweloperzy walczą o każdego klienta

Skąd taka zmiana? Sami deweloperzy przyznają, że z roku na rok podnosi się standard oddawanych do użytku mieszkań. Klienci oczekują coraz lepszych parametrów i bardziej nowoczesnych rozwiązań. Zmienia się nasz styl życia, a przez to i oczekiwania względem mieszkania. Obecnie standardem są dobrze wykończone powierzchnie wspólne, ciekawie rozplanowany teren osiedla, dobrej jakości okna i drzwi wejściowe, grzejniki i parapety odpowiadające aktualnym trendom. Jeszcze kilka lat temu - monitoring, grodzenie osiedli czy stosowanie złożonych systemów zabezpieczeń, jak karty magnetyczne spotykane było wyłącznie w apartamentowcach, bądź na osiedlach składających się z tego typu budynków. Dziś staje się to normą - mówi Monika Śleziońska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży MK Inwestycje. - Deweloperzy chcąc zaspokajać potrzeby klientów, muszą do swojej oferty włączać te elementy, które do tej pory klient mógł znaleźć tylko i wyłącznie w inwestycjach z wyższej półki - dodaje dyr. Śleziońska.

W ofercie Budimeksu Nieruchomości dominują mieszkania o podwyższonym standardzie względem tego, co oferuje dzisiejszy rynek. Mieszkania budowane przez dewelopera mają wysokość 2,7 m, drewniane okna typu porte-fenetre, atrakcyjnie urządzony teren osiedla oraz wysoki standard części wspólnych. Wyższa jakość w zwykłych mieszkaniach podniosła poprzeczkę dla apartamentów. Oferowane przez Budimex Nieruchomości apartamenty zlokalizowane są na ostatnich piętrach w prestiżowej inwestycji Apartamenty Murano. Dostępne są w niej apartamenty, ale również mieszkania o podwyższonym standardzie. Wszystkie apartamenty mają: odpowiednio dużą i funkcjonalną powierzchnię, z wydzieleniem funkcji dziennej i nocnej, wysokość podwyższoną do 3 metrów, podgrzewane tarasy, a także klimatyzację. Co więcej, do ich budowy użyto materiałów ceramicznych, części wspólne mają bardzo wysoki standard i są wykończone szlachetnymi materiałami, a w holu III etapu zaplanowano recepcję.

Deweloper przekonuje, że nazywanie lokalu mieszkalnego "apartamentem" powinno bezpośrednio wynikać z parametrów jakie ono posiada, a nie być konsekwencją wykończenia czy aranżacji. - Sposób urządzenia nie powinien decydować o klasyfikacji lokalu jak to jeszcze kilka miesięcy temu czyniło wielu inwestorów. Dla swoich klientów Budimex Nieruchomości przygotował trzy linie kompleksowego wykończenia zarówno mieszkań jak i apartamentów, w tym Magnolię, proponującą elastyczne spojrzenie na wnętrze w celu wykreowania indywidualnego stylu - mówi Ewa Perkowska, dyrektor handlowy.

Wszystko, by sprostać wymaganiom kupujących

W dzisiejszej architekturze możemy zaobserwować nowe trendy, które od jakiegoś czasu goszczą na deskach kreślarskich w pracowniach architektonicznych. Wiodącym nurtem jest modernizm i postmodernizm, a także minimalizm. Wyraża się on przede wszystkim w braku ornamentów, ozdób, w zachowaniu jak największej surowości budynków.

Obecna architektura wykorzystując najnowsze materiały elewacyjne i wykończeniowe dąży do spełniania wymogów ekologicznych. Charakterystyczne dla powstających projektów zabudowy wielorodzinnej są płaskie dachy, szerokie zastosowanie szkła oraz ceramiki, drewna elewacyjnego, naturalnego kamienia czy też włókien preparowanych np. Mineritu.

Coraz popularniejsze jest tworzenie wystaw szklanych po południowych stronach budynków, które nagrzewając się tworzą efekt szklarniowy i wspomagają ogrzewanie budynku. Tu widać jak ogromny wpływ na trendy architektoniczne wywiera ekologia w szerokim jej znaczeniu.

Kolejnym novum zasługującym na uwagę jest zastosowanie zieleni. Najbardziej znanym przykładem jest budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, który doskonale łączy w sobie połączenie natury z minimalistycznym szkłem.

Powoli do budownictwa wielorodzinnego wchodzą także technologie eksploatacyjne, które zapewniają energooszczędność budynków, takie jak pompy cieplne wykorzystujące energię geotermiczną, czy też wspomniane już wystawy południowe i ich efekt szklarniowy, a także kolektory słoneczne. Wszystkiemu sprzyja wykorzystywanie takich systemów jak ściany wentylowane, które wypierają elewacje lekkie mokre.

Jeżeli chodzi o zmieniające się tendencje w projektach samych mieszkań czy też ich wykończenia to możemy zauważyć większą elastyczność projektantów pod potrzeby każdego klienta. - Jeżeli klient decyduje się na mieszkanie, będące jeszcze w budowie, to właśnie on ma decydujące zdanie o układzie pomieszczeń, o ich łączeniu, dostosowując je do swoich własnych wymagań. Do tej pory było to zarezerwowane tylko dla nielicznych klientów, kupujących drogie lokale. Coraz częściej deweloperzy realizujący inwestycje przystępne cenowo odchodzą od budowania mieszkań na jeden model - mówi Monika Śleziońska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży MK Inwestycje.

W większości projektów biura projektowego Tryboń PPI możemy dowolnie gospodarować przestrzenią i np. zmieniać aneksy kuchenne w wydzielone kuchnie według życzenia. Podobnie jak elewacje zewnętrzne, tak i wnętrza zaczynają wykorzystywać szkło oraz szlachetne gatunki stolarki. Możemy zauważyć tendencję do zwiększania w projektach powierzchni łazienkowej. Obecnie standardem zaczyna być projektowanie dwóch pomieszczeń przeznaczonych na łazienki w mieszkaniach czteropokojowych.

Pojawiają się również nowe tendencje w rodzajach ogrzewania mieszkań. Nadal przeważają kaloryfery, jednak coraz częściej ich kształt, kolor pozwala na wykorzystanie ich jako elementu dekoracyjnego mieszkania. Oprócz tego popularnym zdaje się być ogrzewanie podłogowe w obu swoich wersjach - kabli grzewczych oraz wody. W dobrą stronę zmierza również wykorzystywanie balkonów, loggi i tarasów. Tu panuje tendencja do znacznego powiększania tej aktywnej przestrzeni mieszkania zaopatrzonej w możliwości zachowania trwałej zieleni oraz stwarzającej pozytywne wrażenia estetyczne oraz relaksacyjne.

Także fasady budynków stają się coraz ciekawsze, bo i klient coraz częściej wymaga elegancji i prostoty. Przykładem takiego rozwiązania, do tej pory zarezerwowanego dla inwestycji z wyższej półki jest wplatanie w fasady elementów drewnianych. Na takie rozwiązanie estetyczne zdecydowały się m. in. MK Inwestycje, na swoim Osiedlu Zagajnik w Katowicach - Zarzeczu. Deweloper postawił z jednej strony na funkcjonalność swojego osiedla, z drugiej strony na architekturę oraz zróżnicowaną zabudowę.

Specjalnie dla GazetaDom.pl

Paweł Zawadzki i Jakub Szatkowski, architekci Tryboń PPI

Trendy w używaniu materiałów przy projektowaniu

Ogrzewanie

W budynkach jednorodzinnych projektujemy zazwyczaj piece gazowe dwubiegowe, zdarzają się też systemy pomp ciepła lub wentylacji z rekuperacją. W budynkach wielorodzinnych są to lokalne wbudowane kotłownie gazowe, rzadziej korzystamy z ciepła miejskiego za pośrednictwem sieci cieplnej wraz z własnymi węzłami.

Okna

Zazwyczaj stosujemy okna drewniane sosnowe malowane transparentnie w kolorze naturalnego drewna (najczęściej egzotycznego) lub też w kolorze białym. Często również stosujemy okna bądź witryny ze stopów aluminium.

Posadzki

Podstawowym materiałem wykończeniowym na posadzki w miejscach publicznych są różnego rodzaju gresy i kamienie (granity). Stosujemy także twarde drewno egzotyczne oraz posadzki techniczne (przemysłowe).

Elewacje

Podstawowym kamieniem na elewacje, który stosujemy jest piaskowiec (z krajowych złóż) w częściach cokołowych i posadzkach granit. Chętnie używanym materiałem elewacyjnym jest także trawertyn.

Innym materiałem często stosowanym na elewacje jest cegła betonowa, blacha tytanowo cynkowa, płyty elewacyjne (włóknisto-cementowe) oraz drewno egzotyczne. Coraz częściej w budynkach mieszkalnych projektujemy jako materiał fasadowy szkło (podwójne ściany akustyczne, barierki balkonowe i porfenetrowe).

Copyright © Agora SA