Apartamentowiec z widokiem na ambasadę Rosji

Jeden z najbardziej luksusowych budynków w Warszawie powstanie pomiędzy ulicami Chocimską a Słoneczną na mokotowskiej skarpie. Będzie się z niego roztaczać niesamowity widok, z najlepszych apartamentów będzie widać park Łazienkowski

Inwestycję o nazwie Rezydencja Słoneczna zbuduje firma Myoni znana z budowy apartamentowców m.in. przy ul. Jarej i Rumianej w Wilanowie oraz przy Narbutta na Mokotowie. - Pod koniec roku uprawomocniło się nam pozwolenie na budowę. Zaczniemy ją lada moment - zapowiada Marta Gonciarz z działu sprzedaży Myoni.

Na razie przeprowadzone zostały pierwsze prace przygotowawcze - od strony ul. Chocimskiej rozebrana została stara kamienica. Druga część budynku powstanie na miejscu czteropiętrowego budynku biurowego stojącego niżej, przy ul. Słonecznej, tuż obok hotelu Karat. Dwie trzecie konstrukcji biurowca zostanie rozebrana, a reszta - w tym część fundamentów - zostanie wykorzystana w apartamentowcu.

Rezydencję Słoneczną zaprojektował chorwacki architekt Milienko Dumeneić, w Warszawie znany m.in. z projektu remontu i modernizacji hotelu Polonia przy rondzie Dmowskiego. Jego dziełem - ale sprzed dwunastu lat - jest też biurowiec Ilmet przy rondzie ONZ. Dziesięć lat temu ten architekt wespół ze Stanisławem Dopierałą zdobył nagrodę roku Stowarzyszenia Architektów Polskich za zespół mieszkaniowo-pensjonatowy w Gdyni-Orłowie. Budynek, który zaprojektował na Mokotowie, ma mieć modernistyczny kształt. Będzie wyglądać jak dwie pięciopiętrowe kostki sklejone ze sobą nierówno, "na schodek". Ma zwracać uwagę dużymi przeszkleniami kontrastującymi z obłożonymi kamieniem elewacjami. Do mieszkań przypisane będą duże loggie, a do tych na ostatnich kondygnacjach - olbrzymie tarasy z widokiem na południowy wschód, na tereny ambasady rosyjskiej i parku Łazienkowskiego.

W apartamentowcu zaprojektowano 36 apartamentów o powierzchni od 53 do 200 m kw. Części wspólne apartamentowca wykończone będą naturalnym kamieniem oraz bardzo dobrej jakości drewnem. Zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania techniczne i teletechniczne. Wszystkie apartamenty będą miały około 3 m wysokości, duże drewniane okna, drzwi wejściowe wewnętrzne wysokiej jakości, każdy będzie wyposażony w klimatyzację w standardzie. - Jeszcze nie ustaliliśmy ich dokładnych cen, ale będą się zaczynać gdzieś powyżej 20 tys. zł za metr kwadratowy, a za najlepsze apartamenty trzeba będzie zapłacić 38-39 tys. zł - szacuje Marta Gonciarz. Rezydencja będzie mieć całodobową ochronę, własnego zarządcę i ogrodnika, a o mieszkańców troszczyć będzie się ponadto konsjerż, któremu będzie można zlecić zrobienie zakupów, sprzątanie, drobne naprawy czy dowóz dzieci do szkoły.

Na parterze zarezerwowano miejsce na 230 m kw. usług. Pod budynkiem powstanie dwukondygnacyjny podziemny parking na 51 samochodów.

Ze względu na to, że apartamentowiec ma powstać na skarpie, budowa będzie sporym wyzwaniem inżynieryjnym. Jedenaście lat temu w tej okolicy doszło do katastrofy budowlanej podczas kopania fundamentów pod centrum biurowe Europlex, które stoi po drugiej stronie ul. Chocimskiej. Żelbetowa konstrukcja pękła, osypała się ziemia, popękał zabytkowy budynek biblioteki przy Chocimskiej. Późniejsze śledztwo wykazało, że wina leżała po stronie inwestora, który zażądał, by konstrukcję przeprojektować tak, by była tańsza. Zawinił też wykonawca, który użył materiałów o zbyt słabej wytrzymałości. - Tam był po prostu błąd ludzi. Jeżeli będzie dobry wykonawca i dobry projekt, nie ma żadnego ryzyka - zapewnia prof. dr hab. inż. Wojciech Wolski, prezes firmy Geoteko, która opracowała dokumentację geologiczno-inżynierską Rezydencji Słonecznej. I dodaje, że kiedy apartamentowiec już powstanie, jego konstrukcja będzie działać jak dodatkowe zbrojenie poprawiające stateczność skarpy.

Inwestycja ma zostać oddana do użytku pod koniec 2010 r.

Tu pracy nie brakuje

Copyright © Agora SA