"P": Realne ceny mieszkań spadły o 20 proc.. To koniec spadków?

Średnio o ponad 23 proc. spadły realne ceny mieszkań od lipca do grudnia ubiegłego roku - szacuje firma badająca rynek mieszkaniowy redNet Consulting. Zdaniem prezesa tej firmy, osoby myślące o zakupie mieszkania powinny się na to zdecydować już w I kwartale tego roku - pisze "Parkiet"..
Jednak jak pisze "Parkiet" szefowie czołowych firm deweloperskich z pewnym niedowierzaniem przyjęli zaprezentowane wczoraj wyniki badania firmy redNet Consulting. Wynika z nich w II półroczu 2008 r. ceny ofertowe mieszkań na ośmiu największych rynkach Polski spadły średnio o 12,3 proc., a w samym grudniu - o 5,3 proc.

Realne obniżki cen są tym jeszcze większe, gdyż deweloperzy stosują różnego rodzaju promocje i gratisy. Według redNet Consulting, pod koniec grudnia klienci mogli stargować dodatkowo nawet 8-11 proc. ceny ofertowej.

- Realnie mieszkania potaniały więc średnio o ponad 23 proc. i znalazły się więc na poziomie z 2006 r. - mówi "Parkietowi" Robert Chojnacki, prezes redNet Consulting.

Do wyników badania sceptycznie podchodzi Józef Wojciechowski, szef rady nadzorczej J.W. Construction, w której przypadku realny spadek wyniósł co najwyżej 12-15 proc.. Wtóruje mu Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Szef redNet Consulting Robert Chojnacki uważa, że na zakup mieszkania warto zdecydować już w I kwartale tego roku. Według niego obecnie mamy niski poziom cen oraz szeroki wybór mieszkań, co ułatwia negocjacje cenowe. Zdaniem Chojnackiego realne ceny nie będą już jednak spadać, tym bardziej, że deweloperzy wstrzymali około 85 proc. projektów, które miały ruszyć w 2009 r..

- Poważne firmy deweloperskie mają marże w wysokości 15 - 25 proc. Wiele oferuje więc rabaty na granicy możliwości. Nie spodziewałbym się zatem większych spadków cen - uważa Wojciech Okoński, prezes firmy deweloperskiej Robyg.