Budynek "skrojony na miarę"

Osoby nie mogące znaleźć spełniającej ich wymagania nieruchomości prędzej lub później muszą odpowiedzieć sobie na pytanie: "czy lepiej zweryfikować oczekiwania i wybrać jedną z dostępnych ofert, czy też podpisać umowę z deweloperem na wybudowanie obiektu zgodnego z indywidualnymi wymaganiami?".

Jeśli na rynku nie ma nieruchomości dopasowanej do potrzeb klienta, to warto zdecydować się budowę obiektu "szytego na miarę" ("build to suit"). System ten, w skrócie nazywany BTS umożliwia minimalizację kosztów oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej. Stwarza również szerokie możliwości w zakresie realizacji wizji architektonicznej przyszłego użytkownika, który może obiekt kupić lub wynająć - radzi Anna Siudzińska z Agencji Jartom.

Czym jest BTS ?

Pierwszym etapem realizacji projektu "build to suit" jest szczegółowa analiza potrzeb oraz możliwości klienta. Kolejny krok, to budowa obiektu, którego wielkość, parametry techniczne, wyposażenie i lokalizacja są spójne z życzeniami przyszłego użytkownika. Rezultatem współpracy inwestora, architekta oraz klienta oraz doświadczonego pośrednika ma być wypracowanie rozwiązania, które będzie umożliwiało racjonalne zagospodarowanie przestrzeni użytkowej, optymalizację procesu produkcji i składowania towarów oraz efektywne wykorzystanie wszystkich rozwiązań technicznych zainstalowanych w hali. Obiekty "szyte na miarę" cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców mających specyficzne wymagania odnośnie powierzchni magazynowej. Często decyzję o posiadaniu hali przemysłowej wybudowanej w systemie "build to suit" podejmują także właściciele firm, którzy po prostu nie chcą dzielić powierzchni magazynowej z innym najemcami, czy też godzić się na ograniczenia stawiane przez ukształtowaną już strukturę budynku.

Pruszków Industrial Project

Dobrym przykładem jest położony 20 km od centrum Warszawy Pruszków Industrial Project. Kompleks magazynowo - produkcyjny zostanie wybudowany przy ul. Przejazdowej. Maksymalna powierzchnia hali wyniesie 7000 mkw., a części biurowej 2000 mkw. Pruszków Industrial Project może być kompleksem magazynowym lub produkcyjnym, przy czym dopuszczalna jest nawet ciężka i uciążliwa działalność wytwórcza. Lokalizacja nieruchomości oraz sąsiedztwo takich renomowanych firm, jak m.in.: Michelin, Kuehne Nagle, Budimex Dromex, STRABAG, DAEWOO Electronics, Nice, czy Polbruck podnoszą walory użytkowe kompleksu przemysłowego. Część działki zostanie przeznaczona na obszerny plac manewrowy i miejsca postojowe dla TIRów. Wszystkie rozwiązanie techniczne zostaną zaprojektowane zgodnie z życzeniami klienta. Otwarta formuła projektu inwestycyjnego umożliwia optymalne dopasowanie do potrzeb klienta. Budowa Pruszków Industrial Project rozpocznie się po podpisaniu umowy z kontrahentem.

System "build to suit"

Projekty BTS systematycznie zyskują na popularności, ponieważ dzięki nim najemcy mogą realizować swoje marzenia o idealnej dla ich potrzeb nieruchomości. Rosnące zainteresowanie systemem "build to suit" wiąże się ze wzrastającymi oczekiwaniami klientów, którzy dużą wagę przykładają do decydowania o kształcie siedziby swej firmy lub zaplecza magazynowego. Zwiększająca się popularność obiektów "szytych na miarę" wynika również po części z przeświadczenia, że w dobie kryzysu bezpieczniej budować dla konkretnego klienta, niż na zasadach spekulacyjnych.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.