Wynajmowanie mieszkania będzie jeszcze droższe

Zaostrzenie polityki kredytowej banków wpływa na wzrost stawek wynajmu. Ale sytuacja może się wkrótce zmienić - pisze ?Puls Biznesu?.
Wiele osób, które przymierzały się do zakupu mieszkania, zrezygnowało z powodu obaw o przyszłość i kłopotów z uzyskaniem kredytu. A gdzieś trzeba mieszkać, więc w rezultacie wzrosły czynsze w mieszkaniach wynajmowanych - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Eksperci wskazują, że - w przypadku mieszkań w Warszawie - w 2006 roku jedną trzecią transakcji na rynku nowych mieszkań stanowiły zakupy o charakterze inwestycyjnym. I aż 60 proc. lokali kupowano z myślą o wynajmie. W ofercie przeważaja lokale ok. 50 mkw. za mniej więcej 2,5 tys. złotych. Podobne stawki spotkamy we Wrocławiu.

Z danych Wynajem.pl wynika, że czynsz za 70-metrowe mieszkanie w Łodzi to 2,25 tys. zł.

W Krakowie średnia stawka za metr kwadratowy mieszkania to 37,5 zł.

Do tej pory mieszkania wynajmowali głównie studenci. Obecnie we wszystkich miastach dużą grupę najemców stanowią młode małżeństwa i ludzie rozpoczynający karierę zawodową - mówi "PB" Małgorzata Kędzierska z portalu Wynajem.pl.

Stawki wynajmu mogą jeszcze rosnąć. Ale do czasu. Kiedy banki wrócą do liberalnej polityki kredytowej, czynsze spadną.

Ale niektórzy ekperci uważaja, że może to stać się dużo szybciej. Michał Macierzyński z Bankier.pl uważa, że gdy na rynku pojawi się dużo mieszkań, które nie będą mogły znaleźć nabywców, to te lokale trafia na rynek wynajmu. A to spowoduje spadek czynszów.