Studencie! Zamieszkaj na moście

Studenci kilku największych ośrodków akademickich protestują w internecie przeciwko wysokim cenom wynajmu mieszkań. Zamiast pisać apele, wirtualnie kwaterują się na mostach.
Pokój dla studenta: wynajem tylko po castingu | wideo


"Studencie, zamieszkaj na moście" - to przewrotna akcja portalu dlastudenta.pl. - Przy tak dramatycznej sytuacji, w której znaleźli się studenci, trzeba szukać nowych rozwiązań lokalowych. Innego, lepszego znaczenia nabiera określenie "pójdę mieszkać pod most!" - piszą organizatorzy akcji. Dziś studenci z Wrocławia organizują marsz protestacyjny. Na koniec apel o zwrócenie uwagi na problem przekażą urzędnikom. Akcję popierają studenci z Krakowa.

- Ceny mieszkań są tak wysokie, że studiowanie staje się nie lada wyzwaniem - uważa Ewelina Galoch, studentka UJ (zarezerwowała most Grunwaldzki), która na szukanie mieszkania poświęca kilka godzin dziennie. - I tak od czterech tygodni - dodaje.

Studentka V roku polonistyki Ewelina Wasilewska na znak solidarności ze studentami z Wrocławia sfotografowała się na moście Kotlarskim. - Jeśli będzie mobilizacja wśród studentów, to jakiś efekt tej akcji będzie. Bo sytuacja jest niewesoła. Przyszła jesień, studenci napływają i właściciele znów wywindowali ceny. Spotkałam się z żądaniem kaucji w wysokości 4,5 tys. zł.

Andrzej Okoń, koordynator akcji - Jeśli będzie trzeba, zorganizujemy manifestację również w Krakowie. Ubiegłoroczny apel rektorów o obniżenie cen nie pomógł, samorządy nie interesują się problemem. Chcemy więc zaktywizować środowisko studentów - dodaje.

Serwis studencki. Polecamy: Informatyka przestała być trendy?