"Rz": Ceny mieszkań spadną, zapaść się pogłębia

Zapaść sprzedaży nowych lokali pogłębia się. II kwartał był najgorszy od załamania rynku latem ubiegłego roku - twierdzą analitycy. W efekcie deweloperzy zmuszeni będą do dalszego obniżania cen - pisze "Rzeczpospolita".
Najważniejsze informacje gospodarcze na twoją stronę. Ściągnij nasz gadżet.

Według gazety najgorzej sytuacja wyglądała w Warszawie, gdzie przez trzy miesiące sprzedano ok. 1,7 tys. mieszkań - najmniej od półtora roku. Bardzo złe wyniki odnotowali też deweloperzy w Trójmieście, Krakowie i Poznaniu. Odmienne tendencje są tylko w Łodzi i Wrocławiu. Jak podaje "Rzeczpospolita" w sumie w II kw. deweloperzy sprzedali tylko 5,6 tys. mieszkań, podczas gdy w I kw. nabywców znalazło 8,8 tys.lokali. To wynik najgorszy od III kw. 2007 r., kiedy tedy rynek się załamał, a deweloperzy znaleźli kupców na niewiele ponad 5 tys. lokali.

O ile ile jeszcze kilka miesięcy temu szefowie spółek z branży zapewniali, że nie ma potrzeby obniżania cen, o tyle teraz widać, że były to płonne nadzieje. Sprzedaży nie pomagają nawet kosztujące miliony złotych reklamy i promocje.

Według analityków i ekspertów z branży cytowanych przez "Rz" pogłębiające się załamanie sprzedaży zmusi firmy do obniżek - sprzedaży nie pomagają już nawet reklama, promocje i bonusy. Ze spadkiem cen będziemy mieli z nimi do czynienia nawet przez trzy - cztery najbliższe kwartały.

Zobacz co piszą polskie media