Wynajmującym mieszkania grozi obowiązek instalowania kas fiskalnych

Podatnicy wynajmujący mieszkania będą musieli od listopada kupić kasę fiskalną albo zarejestrować się jako podatnicy VAT - informuje ?Gazeta Prawna?.
Opublikowany został projekt rozporządzenia dotyczącego kas rejestrujących. Zazwyczaj osoby wynajmujące komus mieszkanie nawet nie wiedzą, że są podatnikami zwolnionymi z VAT, a podatek dochodowy często rozliczają na zasadzie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Jeśli wejdą w życie nowe przepisy to te osoby będą musiały zakupić kasę fiskalną - informuje "Gazeta Prawna". Będzie używana do wystawienia np. jednego paragonu w miesiącu. Drugie wyjście to rejestracja jako podatnicy VAT i wystawianie faktur, prowadzenie rejestrów i składanie deklaracji.

Problem w tym, że rejestracja VAT może być utrudniona, bo trzeba wykonywac jakies opodatkowane czynności, a nie tylko te zwolnione z VAT.

Dlatego większość wynajmującyh będzie musiała kupić kase fiskalną i ponosić związane z tym koszty. Prawdopodobnie koszty zostana przerzucone na najemców mieszkań, albo właściciele mieszkań będą przechodzić do szarej strefy.