Agent nieruchomości, czyli łącznik na zlecenie

Michał Świech, GazetaPraca.pl
04.06.2008 14:30
A A A
Szuka odpowiednich nieruchomości, a potem klientów chętnych na ich kupno lub wynajem. Zarabia procent od zysku i używa własnego samochodu. Jeśli jednak jest wytrwały, taki agent ma szansę na naprawdę dobre pieniądze.
Okres szaleńczego wzrostu cen na rynku nieruchomości mamy raczej za sobą. Po kilku latach przyszedł czas na korektę. Dla działających w branży firm, pośredników i agentów obrotu nieruchomościami przyszedł czas weryfikacji - wiedzy, umiejętności i biznesowego szczęścia. Firmy przypadkowe prawdopodobnie odpadną, ludzie, którzy nie do końca spełniali wymagania zmienią zawód. - Dobry agent musi przede wszystkim mieć odpowiednie cechy charakteru - Magdalena Szczygieł, właściciel firmy Szach Nieruchomości opowiada czym kieruje się przy doborze ludzi: - Otwarty, szybko nawiązujący kontakty i wzbudzający zaufanie - taki według niej powinien być.

Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Przeszukaj nasze oferty

Chcesz sprzedać mieszkanie? Dodaj ogłoszenie w naszym serwisie

Agent to nie pośrednik

Dlatego nie wymaga się od niego posiadania odpowiedniej licencji. - Oczywiście zachęcamy naszych pracowników do zdobywania uprawnień - przyznaje Szczygieł - jednak najczęściej jeśli już ktoś podjął wysiłek i zdał państwowy egzamin, zakłada własną działalność. Obok cech osobowościowych agent nieruchomości musi mieć jeszcze coś. Swój własny samochód, którym będzie sprawnie poruszał się po mieście. Zwrot kosztów paliwa - według stawek urzędu skarbowego.

Licencja i uprawnienia wynikające z jej posiadania to główne różnice między agentem i pośrednikiem. Z nich wynikają kolejne: agent zajmuje się przede wszystkim pozyskiwaniem nieruchomości i klientów, wyszukiwaniem informacji o ofertach sprzedaży czy wynajmu, zamieszcza ogłoszenia w prasie czy internecie, wreszcie pokazuje klientom nieruchomości. Jest osobą wiecznie zajętą, "wiszącą" na telefonie i zmieniającą miejsce pobytu. W ciągu dnia trudno jest umówić się z agentem na spotkanie, jeśli nie było uzgadniane wcześniej.

Z klientami może podpisać jedynie umowę o pośrednictwo. Pośrednik z kolei bierze odpowiedzialność za postępowanie prawne, asystuje przy tworzeniu i podpisywaniu umowy kupna - sprzedaży. Przede wszystkim jednak odpowiada prawnie swoją licencją. Dlatego właśnie dla firm działających w branży pracownik, który ma licencję to prawdziwy skarb.

Agenci nieruchomości pracują zwykle na zlecenie. Oznacza to, że sami muszą opłacić składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wynagrodzenie zależy od obrotu, jaki uda im się wypracować. W firmie Magdaleny Szczygieł stawki wahają się od 10% do 40%. Im więcej agent zarobi dla firmy, tym większy będzie jego udział w zysku.

Według raportu firmy HAYS Poland zarobki osób zajmujących się obrotem nieruchomościami wahają się od 2 000 zł w przypadku początkującego agenta do 15 000 zł dla osoby z dużym doświadczeniem. Najważniejszym zadaniem agenta jest poszukiwanie i pozyskiwanie nieruchomości. Raport portalu krn.pl na temat funkcjonowania pośrednictwa na polskim rynku nieruchomości pokazuje jednak, że w aż 77% przypadków to sami klienci zgłaszają się do odpowiednich osób. Mniej niż połowa agentów (44%) samodzielnie przegląda oferty w internecie, 28% uważnie studiuje ogłoszenia w prasie codziennej i fachowej, a 30% aktywnie poszukuje odpowiednich nieruchomości w terenie.

Pewnym ułatwieniem dla agentów są z pewnością specjalne programy selekcjonujące. Z różnych ich rodzajów korzysta trzech na czterech agentów. Programy tego rodzaju pozwalają na przeglądanie nowych ofert nieruchomości wystawianych przez osoby prywatne. Program automatycznie pobiera aktualizacje ze źródeł internetowych i drukowanych, pozwala na selekcję ogłoszeń według wybranych kryteriów.

Kiedy agent ma już odpowiednie oferty sprzedaży i wynajmu, musi znaleźć klienta, który będzie nimi zainteresowany. Według raportu krn.pl aż 79% agentów po prostu czeka, aż takie osoby zgłoszą się do nich po przeczytaniu ogłoszenia prasowego lub internetowego. Połowa agentów decyduje się jednak na aktywne poszukiwanie klientów przez telefon lub mailowo. 42% współpracuje z innymi biurami nieruchomości.

Jak to jest z tą swobodą?

Wydawać by się mogło, że praca agenta to duża swoboda. Faktycznie, często zdarza się, że osoby na tym stanowisku mają nienormowany czas pracy, co przy motywacyjnym, opartym na prowizji systemie wynagrodzeń oznacza jednak przede wszystkim pracę nie tylko w dzień, ale też wieczorami i w weekendy. W firmie Magdaleny Szczygieł agenci mają jednak sztywno określony czas pracy. Przychodzą do biura na sześć godzin, ich spotkania z klientami są monitorowane i rejestrowane, podobnie jak ilość przejechanych kilometrów. - Porządek pomaga w prowadzeniu biznesu - wyjaśnia Szczygieł.

Praca na stanowisku agenta nieruchomości to tak naprawdę początek kariery zawodowej w pośrednictwie nieruchomościami. Wymagania wobec początkującego agenta, poza posiadaniem odpowiednich cech charakteru, nie są duże. Jednak jeśli ktoś zaczyna tę pracę powinien cały czas doskonalić swój warsztat, poszerzać wiedzę. Z jednej strony będą to więc szkolenia z pracy z klientem czy negocjacji. Z drugiej - zagadnienia prawne, które pozwolą uniknąć raf i mielizn, których wiele czyha na niedoświadczonych agentów.

Kto wciągnie się w branże, będzie prawdopodobnie zainteresowany zdobyciem uprawnień licencjonowanego pośrednika. Po ich uzyskaniu, zamiast pracować na kogoś, będzie mógł przejść na swoje i samemu zatrudniać agentów. O dalszym awansie pionowym trudno jednak mówić. Wśród badanych przez portal krn.pl agencji nieruchomości z Krakowa aż 75% zatrudnia mniej niż pięć osób. Trzy na cztery firmy mają tylko jeden oddział. Jedynie 3% agencji zatrudnia więcej niż 10, ale mniej niż 15 osób. Koniec hossy na rynku nieruchomości może zmienić te proporcje i doprowadzić do większej konsolidacji branży.Zobacz oferty pracy dla agenta nieruchomości

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE