Mamy najładniejszą stację metra na świecie

Plac Wilsona uznany za najlepszy przystanek metra, który powstał w ostatnich latach
O prestiżowym sukcesie Warszawy dowiedzieliśmy się wczoraj. Nagrodę wręczono na zakończonej właśnie kilkudniowej konferencji "Metrorail" w Kopenhadze poświęconej rozwojowi metra w miastach. Do stolicy Danii zjechali specjaliści zajmujący się jego budową i eksploatacją na całym świecie. Żoliborska stacja otwarta w 2005 r. została uznana za funkcjonalną, ale przede wszystkim za najładniejszą spośród zbudowanych w ostatnich latach. - Cieszę się, że zostaliśmy docenieni. Choć w Warszawie istnieje jedna z najkrótszych linii metra na świecie, to jednak potrafimy zdobywać w tej dziedzinie nagrody - cieszy się Andrzej Chołdzyński, projektant stacji Plac Wilsona, który jest też współautorem koncepcji drugiej linii (budowa jej centralnego odcinka planowana jest na lata 2009-2012).

Żoliborska stacja została wyróżniona już kilkakrotnie m.in. dwa lata temu w Meksyku podczas konkursu promującego budowle, których głównym materiałem architektonicznym jest beton. Niestety, kiedy ją oddawano nie udało się uniknąć opóźnień. Przez niedociągnięcia, które m.in. znalazła straż pożarna, stację oddano z ponad trzymiesięcznym poślizgiem.

Na konferencji w Kopenhadze Metro Warszawskie dostało jeszcze jedno nagrodę (wyróżnienia przyznawano w 11 kategoriach). Najlepszym maszynistą metra został Robert Jaryczewski.

Poczytaj więcej o warszawskim metrze