?Rz": Ceny mieszkań wzrosną lub spadną o 10 proc.

Ceny mieszkań w Warszawie wzrosną w tym roku o 8-10 proc. - mówi ?Rzeczpospolitej" prezes Dom Development Jarosław Szanajca. Nowe mieszkania stanieją w ciągu kilku lat, o około 10 proc. odpowiada mu Michał Macierzyński, analityk Bankier.pl
Zdaniem Szanajcy popyt na mieszkania wcale nie wyhamował. Z rynku wycofał się kapitał spekulacyjny, lecz ludzie chcą kupować więcej mieszkań. Rosnący popyt na mieszkania wynika z rosnących płac i wzmożonej migracji do miast. Jak twierdzi Szanajca, nawet gdyby popyt na mieszkania się zmniejszył deweloperzy nie obniżyliby cen, bo jak pokazują wcześniejsze doświadczenia, nie powoduje to większej sprzedaży. Klienci nie kupują wtedy mieszkań, bo spodziewają się kolejnych obniżek.

Z prognozami Szanajcy nie zgadza się analityk Bankier.pl Michał Macierzyński. według niego osoby, które miały pieniądze kupiły mieszkania już dawno temu. Obecnie popyt zgłaszają osoby, które ostatnio zaczęły więcej zarabiać. Jednak ich zdolność kredytowa jest ograniczona i nie stać ich na kupno mieszkań, które są tak drogie, jak teraz. Jego zdaniem ceny mieszkań muszą spaść, bo obecnie są sztucznie napompowane przez deweloperów. Mają oni ponad 20-proc. marżę netto. Macierzyński uważa, że najszybciej ceny spadną w największych miastach.