RPO: Odkup wcześniej sprzedanej ziemi niekonstytucyjny

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy pozwalające Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa na przymusowy odkup sprzedanych wcześniej gruntów lub wykup nieruchomości rolnych. Według zaskarżonych przepisów Agencja ma prawo do odkupu gruntów w ciągu pięciu lat od ich sprzedaży. Może też wykupić ziemię w sytuacji, gdy na przyklad właściciele znoszą współwłasność nieruchomości.

Dariusz Chaciński z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich powiedział, że do Rzecznika wpłynęło kilkadziesiąt skarg od nabywców, od których Agencja przymusowo odkupiła wcześniej sprzedaną ziemię, gdy wzrosła jej wartość rynkowa.

W ocenie rzecznika praw Obywatelskich taka sytuacja prawna stwarza możliwość spekulacyjnego odkupowania przez Agencję Nieruchomości Rolnych nieruchomości, których wartość znacznie wzrosła od chwili sprzedaży. W uzasadnieniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego czytamy, że znaczna liczba skarg kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich potwierdza, iż Agencja czesto korzysta z tych możliwości.

Dariusz Chaciński wyjaśniał, że w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich oba uprawnienia Agencji - dotyczące wykupu i odkupu nieruchomości - godzą w konstytucyjne prawo własności i naruszają zasady prawidłowej legislacji. Przedstawiciel RPO podkreślał, że nabywcy nie mogą w ciągu pięciu lat inwestować w nieruchomości nabyte od Agencji w obawie, że zostaną one odkupione. Natomiast przepisy pozwalające na wykup gruntów są tak skonstrowane, że nie wiadomo, do kogo się odnoszą i w jakim trybie się je stosuje.

W uzasadnieniu swojego wniosku do Trybynału Konstytucyjnego RPO przypomniał, że podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne. Zatem akty prawne, których skutkiem - choćby pośrednim - mogłoby być ograniczenie lub osłabienie rodzinnych gospodarstw rolnych, należy uznać za niezgodne z konstytucją.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.