Deweloperzy nie mają pieniędzy na budowę

Kryzys na rynkach finansowych odbija się na sytuacji polskiego rynku mieszkaniowego. Załamanie na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych o podwyższonym ryzyku źle wpływa na sytuację polskich deweloperów - informuje ?The Wall Street Journal Polska".
Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Przeszukaj nasze oferty Chcesz sprzedać mieszkanie? Dodaj ogłoszenie w naszym serwisie

Według gazety banki zniechęciły się do branży nieruchomości i nie chcą finansować inwestycji w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Tym bardziej, że prognozy dla polskiego rynku nie są już tak dobre jak klika miesięcy temu. Skutkiem tej niechęci do kredytowania budów - jak pisze "WSJ Polska" - będzie mniej wybudowanych mieszkań.

Mimo, że samorządy wydały w 2007 roku 247 tys. pozwoleń na budowę, czyli o 50 proc. więcej niż rok wcześniej, to zdaniem deweloperów nie przełoży się to na równie szybki wzrost oddawanych mieszkań.

Zdaniem Jacka Bieleckiego z zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich można szacować, że co trzecie wydane w ubiegłym roku pozwolenie na budowę pozostanie niewykorzystane ze względu na brak pieniędzy.

Deweloperzy finansują budowę mieszkań ze środków własnych i pieniędzy wpłacanych przez klientów sukcesywnie w miarę postępów prac na budowach. Ale podstawowym źródłem finansowania pozostaje kredyt bankowy. Cytowany przez "WSJ Polska" Jacek Bielecki podkreśla, że większość polskich banków ma swoje centrale za granicą.

Jego zdaniem w takiej sytuacji deweloperzy skorzystają z jednego z dwóch wyjść. Albo zwiększy się udział środków wpłacanych przez klientów w trakcie budowy albo wiele zaplanowanych inwestycji w ogóle się nie rozpocznie.