Decyzje spółdzielni będzie można zaskarżyć

Projekt nowej ustawy o spółdzielniach przewiduje, że członkowie spółdzielni będą uczestniczyli w wypracowanych zyskach, a na walne zgromadzenia będą mogli wysyłać swoich przedstawicieli. Stosunki majątkowe regulowane będą wyłącznie przez umowy - pisze ?Gazeta Prawna?.

Według informacji gazety do Kancelarii Prezydenta RP został złożony projekt nowej ustawy o spółdzielniach. Autorzy projektu, eksperci prawa spółdzielczego, chcą, by prezydent podjął w tej sprawie inicjatywę ustawodawczą. Przygotowany projekt ma zastąpić obowiązującą od 1983 roku ustawę Prawo spółdzielcze.

Według "Gazety Prawnej" w projekcie przewidziano nowe zasady udziału członków spółdzielni w walnym zgromadzeniu. Będzie można w nich uczestniczyć także za pośrednictwem pełnomocnika. Taka osoba, stawiając się na zebranie, będzie musiała okazać się pismem z notarialnie poświadczonym podpisem mocodawcy. Dodatkowo pełnomocnik będzie mógł reprezentować tylko jednego spółdzielcę, tak więc nie będzie mógł np. występować w interesie wszystkich mieszkańców bloku.

Zdaniem Jerzego Jankowskiego, prezesa Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej, wprowadzenie takich zmian jest pozbawione sensu.

Zgodnie z propozycjami zawartymi w projekcie statuty spółdzielni będą mogły dodatkowo przewidywać możliwość listownego głosowania na zebraniach grup członkowskich.

"GP" pisze także, że członkostwo w istniejącej spółdzielni będzie można nabyć tylko w drodze umowy. W ten sam sposób będzie następowało rozwiązanie stosunku członkostwa. Projekt zawiera również bardziej precyzyjną regulację objęcia udziału w spółdzielni i przewiduje, że nie może to nastąpić przed jego opłaceniem. Nowością jest wprowadzenie możliwości zbywania udziałów pomiędzy członkami lub na rzecz osoby, która złożyła oświadczenie o przystąpieniu do spółdzielni.

Członkowie spółdzielni będą mieć większą motywację do zwiększania kapitału spółdzielni. Część zysku spółdzielni przeznaczona do podziału pomiędzy członków podlegać ma podziałowi proporcjonalnie do liczby posiadanych udziałów. Zmienione mają zostać również przepisy dotyczące spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Ich głównym celem jest eliminacja ograniczeń w zakresie działalności SKOK-ów.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.