W Radomiu powstanie ośrodek obliczeniowy MF

Do końca 2013 roku powstanie Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów
Radom wygrał ostrą rywalizację o lokalizację inwestycji. Niezależny audytor rozważał siedem miejsc pod budowę Centrum Przetwarzania Danych, m.in. w Poznaniu, Łodzi i Krakowie. Do ścisłego finału przeszedł Otwock i dwie propozycje w Radomiu.

- Ostatecznie najlepiej oceniono działkę na radomskich Wośnikach. Przeważyło kilka argumentów, m.in. lokalizacja, możliwość rozbudowy, najmniejsze ryzyko inwestycyjne, a także, co ważne dla miasta, perspektywa współpracy w zakresie kształcenia przyszłych kadr z Politechniką Radomską. Audytor wysoko ocenił też tzw. życzliwość inwestycyjną, czyli docenił zaangażowanie władz miasta w ten projekt - ujawnia Tadeusz Wydra, dyrektor generalny w Ministerstwie Finansów.

Centrum będzie realizowane w ramach projektu "Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych". Sama inwestycja ma kosztować ponad 100 mln zł. Powstanie za pieniądze Unii Europejskiej. Połowę kosztów pochłoną systemy informatyczne i infrastruktura teleinformatyczna.

- Budowa centrum jest konieczna. Obecnie ministerstwo ma serwerownie w kilkunastu miastach Polski. Korzystamy z wynajmowanych pomieszczeń, płacąc po 2 tys. zł za metr kw. To są ogromne koszty - tłumaczy Tadeusz Wydra.

Serwerownia w Radomiu ma mieć powierzchnię 650 m kw. Będzie to zamiejscowa placówka Ministerstwa Finansów pełniąca funkcję bazy eksploatacyjnej, zarówno technologicznej, jak i administracyjnej, wszystkich centralnych systemów informatycznych resortu finansów. To tu będą przetwarzane dane podatkowe, celne i akcyzowe. Centrum ma być wyposażone w tzw. systemy inteligentne, systemy zasilania i chłodzenia oraz wysoko wydajny sprzęt informatyczny. W pierwszym etapie w serwerowni pracę znajdą 72 osoby: głównie informatycy, inżynierowie systemów, specjaliści w zakresie zarządzania bazami danych.

- Liczymy, że studenci odpowiednich kierunków Politechniki Radomskiej będą mogli odbywać u nas staż z perspektywą zatrudnienia - mówi Radosław Marlęga, dyrektor departamentu rozwoju systemów informatycznych w Ministerstwie Finansów.

Wcześniej zatrudnienie da sama budowa CPD. Przetarg na wykonawcę ma być ogłoszony w listopadzie przyszłego roku. Budowa ma ruszyć w marcu 2009 r., a odbiór budynku planowany jest na sierpień 2010 r. Kolejne trzy lata zajmie wyposażanie centrum w system informatyczny i budowanie sieci. Na razie wiadomo, kto będzie projektował CPD. To ABG Spin - jedna z największych firm informatycznych na polskim rynku specjalizująca się w produkcji oprogramowania na zamówienie, realizująca projekty w różnych segmentach rynku IT.

- Projekt samego budynku nawiązuje do obudowy komputera, jest nowoczesny w formie. Sądzę, że doskonale wpisze się w estetykę miasta - mówi Tadeusz Wydra.

Radomski magistrat na budowę CPD oddał czterohektarową działkę przy ul. Kieleckiej (trasa E 77), między firmami Frigo i Volvo. W zamian skarb państwa przekazał podobnej wielkości nieruchomość przy ul. Żelaznej. Dodatkowo w projekt przyszłorocznego budżetu miasta wpisano milion złotych na budowę drogi dojazdowej do CPD.