Budowlana specustawa Barszcza: w środę reaktywacja?

Posłowie PiS chcą przeforsować w Sejmie tzw. specustawę ministra budownictwa Mirosława Barszcza, która ma ułatwić życie inwestorom budowlanym.
W środę okaże się, czy marszałek Sejmu Ludwik Dorn (PiS) zgodzi się na rozszerzenie porządku obrad o ten punkt. Do tego czasu sejmowa komisja infrastruktury ma przedstawić sprawozdanie z prac nad projektem.

Przypomnijmy, że poprzednie posiedzenie komisji zerwała opozycja, która zarzuciła PiS-owi forsowanie kontrowersyjnych rozwiązań (m.in. wystarczyłoby zgłosić budowę domu, bez konieczności uzyskania pozwolenia) bez wcześniejszych konsultacji z samorządami. Jednak prawdziwym powodem niechęci opozycji do projektu Barszcza było to, że PiS, który do tej pory niewiele robił w kwestii reformy prawa inwestycyjnego, mógłby chwalić się tą ustawą w czasie kampanii wyborczej.

A co z Senatem? Ten zebrał się po raz ostatni w ubiegłym tygodniu. Konstytucja mówi, że "jeżeli Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy nie podejmie stosownej uchwały, ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm". A więc wygląda na to, że ustawa mogłaby przejść bez Senatu.