Jest szansa na tańsze mieszkania w Warszawie

Urząd Miejski w Warszawie będzie dopłacał deweloperom do budowy kanalizacji i dróg dojazdowych do osiedli, dzięki czemu nowe mieszkania będą powstawać szybciej i powinny kosztować nawet o kilkanaście procent mniej - informuje portal Wiadomości24.pl.
Jeszcze w tym tygodniu ma powstać dokument Urzędu Miejskiego oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, który określi zasady współpracy miasta z deweloperami. Jak zdradza rzecznik UM Tomasz Andryszczyk, będzie dotyczył inwestorów, którzy podejmują się zadań ważnych dla rozwoju stolicy, uwzględnionych w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym. Warunkiem jest jednak wykonanie inwestycji w terminie wcześniejszym, niż przewidywało miasto - czytamy w portalu Wiadomości24.pl.

Zielone światło urzędu mają deweloperzy, których inwestycja będzie sprzyjała ochronie środowiska (np. montaż baterii słonecznych na dachach) albo podwyższy standard życia mieszkańców stolicy (budowy dróg dojazdowych do osiedli albo kanalizacji). Urząd Miejski zamierza zwracać koszty inwestycyjne, zamiast organizować czasochłonne przetargi.

Płacenie deweloperom wydaje się być prawdziwą rewolucją, gdyż do tej pory Gmina Warszawa musiała sama podłączać kanalizację i budować drogi do nowych osiedli, co było utrudnione trudnościami ze znalezieniem wykonawców. Tych z kolei odstraszała zbiurokratyzowana procedura przetargowa i brak możliwości odwołania się od decyzji władz gminnych

Jeśli nowy dokument wejdzie w życie, spadną ceny nowych mieszkań - przyznaje prezes MPWiK Artura Rypiny. Podobne zdanie mają stołeczni deweloperzy.