Wreszcie płyną euro na drogi i koleje

Ministerstwo Transportu wreszcie bez poślizgów wydaje pieniądze z UE na inwestycje drogowe i kolejowe. Do końca sierpnia z kasy UE zapłacono już prawie 1,4 mld euro rachunków za inwestycje infrastrukturalne.
Rozpraszają się głośne w zeszłym roku obawy, że Polska nie wykorzysta funduszy na inwestycje drogowe i kolejowe, które dostaliśmy z budżetu UE na lata 2000-06.

W ramach Funduszu Spójności na rozwój transeuropejskiej sieci transportowej Komisja Europejska zatwierdziła projekty o wartości prawie 3,9 mld euro, na których wsparcie z kasy UE przewidziano prawie 2,8 mld euro. 60 proc. dofinansowania z UE Ministerstwo Transportu przeznaczyło na inwestycje drogowe, a resztę - na inwestycje kolejowe. Na wykonanie tych projektów do końca sierpnia podpisano już kontrakty o wartości niemal 3 mld euro. I co ważniejsze, z kasy UE płynie coraz więcej pieniędzy na zrefundowanie rachunków. Do końca sierpnia z Funduszu Spójności przekazano wykonawcom 1 mld 98 mln euro - prawie 40 proc. całego zakładanego wsparcia. A do końca roku ta kwota może wzrosnąć jeszcze o ponad 200 mln euro. Już w tym roku możemy się więc zbliżyć do półmetka wypłat wsparcia z Funduszu Spójności, które UE zaplanowała do 2011 r.

Jeszcze lepiej Ministerstwo Transportu radzi sobie z zarządzaniem pieniędzmi przyznanymi Polsce przez UE w Sektorowym Programie Operacyjnym "Transport" (SPOT). Na projekty z tego programu w kasie UE zarezerwowano 1,16 mld euro, czyli 4,4 mld zł. Do końca sierpnia Ministerstwo Transportu podpisało już umowy o wykorzystaniu ze SPOT 3,5 mld zł, czyli 80 proc. unijnego wsparcia.

Komisja Europejska zgodziła się już na dofinansowanie ze SPOT przebudowy na drogę ekspresową drogi krajowej nr 7 z Białobrzegów do Jedlińska. - Jeśli UE zgodzi się na dofinansowanie warszawskiego metra i drogi krajowej S22 z Elbląga do Grzechotek, to wsparcie w ramach SPOT zostanie rozdzielone - stwierdził na konferencji prasowej minister transportu Jerzy Polaczek.

Komisja Europejska zobowiązała Polskę, aby w tym roku w ramach SPOT zrefundowała 292 mln euro. Ministerstwo Transportu chwali się, że unijne wymogi wypełniono już do końca sierpnia, wydając od początku roku 304 mln euro, a w sumie - 486 mln euro, czyli 42 proc. wsparcia ze SPOT.