Dom dla singla

Jesteś singlem, mieszkasz samotnie i ponad wszystko cenisz sobie wolność i niezależność? Zastanawiałeś się czasem jak przyjemnie byłoby budzić się rano widząc za oknem delikatnie falujące wody jeziora? Za każdym oknem... Jeśli tak polecamy zainteresować się wyjątkowo oryginalnym pomysłem poznańskiego biura projektowego Front Architects.

Małe jest piękne.

Kształt budynku nazwanego Single Hauz zainspirowany został przydrożnym billboardem. Nietypowe rozwiązanie konstrukcyjne, jakim jest z pewnością umieszczenie domu na pojedynczym, czterometrowym słupie, umożliwia niemalże dowolną lokalizację swojego wymarzonego "kącika". Ciężko bowiem inaczej niż "kącikiem" nazwać jednoosobowy budynek w którym zmieści się jedynie pokój z aneksem kuchennym i mała łazienka.

Trzeba jednak przyznać, że ten produkt to 50 m kw. powierzchni życiowej w naprawdę oryginalnym opakowaniu. Potencjalny mieszkaniec w zależności od tego, czy uwielbia znajdować się w centrum uwagi, czy też ponad wszystko ceni sobie spokój, może postawić swój dom albo w zatłoczonym mieście lub też chociażby na zboczu góry, w głębokim lesie a nawet na środku jeziora.

Dom jak kawalerka

Twórcy oceniają koszt postawienia Single Hauz na około 150 tys. zł. To mniej niż mieszkanie o podobnej powierzchni zlokalizowane w większości naszych wielkich miast. Nie zapominajmy jednak, że do wybudowania domu potrzebujemy jeszcze kawałka ziemi większego oczywiście od średnicy kolumny na której jest umieszczony. Normy budowlane przewidują dla obiektu tej wielkości minimum 150 m kw. powierzchni działki, choć ta wartość może ulec zmianie w zależności od warunków otoczenia.

Wieczny singiel?

Dotychczas nikt nie zdecydował się na wprowadzenie w życie dzieła poznańskich architektów. Najprawdopodobniej jest u nas jeszcze za wcześnie na realizację tak śmiałych projektów. A może po prostu w świadomości każdego zadeklarowanego singla jest miejsce dla ewentualnego partnera i nie wyobraża on sobie możliwości postawienia domu z trwałą perspektywą przeznaczenia tylko dla jednej osoby? Wtedy twórcy będą musieli zastanowić się nad możliwością połączenia dwóch Single Hauzów. Najlepiej z porządną sypialnią.

A czy singiel chciałby żyć w takim single hauzie? - To samotność człowieka Zachodu zapisana językiem architektury. Single hauz mnie przeraża. Chyba że jako miejsce wyciszenia, izolacji, wypoczynku... Do ustawionego pośrodku jeziora billboardu podpływałbym jachtem - mówi trzydziestoletni Przemek. Dla socjologa Marka Krajewskiego idea single hauzów to trafna krytyka współczesnych przemian społecznych. - Samotni ludzie, zamknięci w niewielkich kapsułach to dobry przykład dystopii - ponurej wizji przyszłości, która po trosze już się spełniła. ucho

O Single Hauz

Inwestor prywatny

PROJEKT: FRONT ARCHITECTS, www.frontarchitects.pl

Autorzy: Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson

Współpraca: Piotr Kluj

Konstrukcja: FRONT ARCHITECTS

Powierzchnia:

-zabudowy:27,5m2

-użytkowa:50 m2

-magazynowa: 14,34m2

Kubatura:63,1m3

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.