Rybnik zamierza powalczyć o Euro 2012

Miasto przygotowało koncepcję terenów sportowych w Rudzie i Kamieniu z wieloma nowymi obiektami - boiskami, stadionami czy basenami. Rozmach jest imponujący, a jakość rozwiązań architektonicznych przewyższa te przygotowane na mistrzostwa piłkarskie przez Wrocław czy Warszawę

Rybnik ma kilka miejsc o charakterze typowo rekreacyjnym. Blisko centrum w Rudzie jest kąpielisko, boiska piłkarskie oraz najbardziej znany obiekt sportowy w mieście - stadion żużlowo-piłkarski. Drugim takim miejscem jest ośrodek MOSiR-u w dzielnicy Kamień, już o charakterze bardziej rekreacyjnym, choć w czasach świetności trenowała tam na zgrupowaniach piłkarska kadra Polski Kazimierza Górskiego i Antoniego Piechniczka.

Od dwóch lat miasto zastanawia się nad rozwojem tych miejsc. Pomaga jej w tym Fundacja Ekologiczna "Ekoterm Silesia", finansowana przez elektrownię w Rybniku. Fundacja właśnie skończyła przygotowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej terenów w Rudzie i Kamieniu. Znacznie powiększono ich obszary, razem mają prawie 90 hektarów. Koncepcja to szczegółowe plany zagospodarowania wraz z propozycjami budynków, które swoją klasą i imponującymi rozwiązaniami architektonicznym przewyższają propozycje wielu polskich miast na Euro 2012.

Projekt opracowali młodzi architekci z grupy plus8.pl, którzy poznali się już jako autorzy naszej "Gazetowej" propozycji nowego Stadionu Śląskiego. - Jesteśmy teraz na etapie szukania inwestorów, miasto samo nie poradziłoby sobie z tak dużym projektem. Będziemy też starać się o środki unijne. Projekt nie powstał z myślą o Euro, jest znacznie wcześniejszy. Ale teraz przy okazji mistrzostw Rybnik może być świetnym zapleczem treningowym, o ile zdążymy z przebudową infrastruktury sportowej - mówi Michał Śmigielski, zastępca prezydenta Rybnika.

Ruda i Kamień różnią się charakterem, dlatego rozwiązania architektów są zupełnie inne. - W Rudzie powstanie sport-market, bo oprócz obiektów sportowych towarzyszyłyby im funkcje komercyjne: hotele, centrum kongresowe, parkingi wielopoziomowe, sklepy i restauracje. Kamień to miejsce spokojniejsze, nazwaliśmy je sport-piknik, idealne do rekreacji - opowiada Paulina Seemann z grupy projektowej plus8.pl.

Sport-market przypominałby zwykły market tym, że do każdego obiektu można by dojechać samochodem. Porozrzucane w zieleni boiska, hale sportowe, lodowisko i basen spiąłby wijący się wąż wielopoziomowego parkingu, który architekci nazywają terminalem. Terminal mieści w sobie również funkcje komercyjne, a na jego dachu powstałby szeroki trakt spacerowy.

Obszar w Kamieniu to wzbogacenie obecnych funkcji o elementy małej architektury. Dziś wygląda na trochę opuszczone miejsce, w koncepcji przy stawach pojawia się przystań kajakowa, a na brzegach plaża do gier sportowych, wokół korty tenisowe i plac z przeszkodami do gry w paintball. - Obszar obu koncepcji jest bardzo duży, dlatego przewidzieliśmy w nim, że poszczególne tereny mogą być realizowane przez różnych inwestorów w różnym czasie - dodaje Seemann .

Koncepcja z kolorowymi wizualizacjami ma pomóc miastu w pozyskaniu inwestora, są już pierwsze zapytania od marketów sportowych i sieci hotelowych. Odezwał się nawet najsłynniejszy polski bramkarz Jerzy Dudek. Wraz z bratem Darkiem chce założyć w Rybniku akademię piłkarską. Spodobała im się koncepcja sześciu boisk treningowych w Rudzie. Prowadzą właśnie z miastem rozmowy na temat przejęcia tych terenów.

- Wiele osób nie dowierza nam, że w Kamieniu i Rudzie mogą powstać wysokiej klasy obiekty sportowe. Gdy planowaliśmy stworzenie kampusu w Rybniku, było podobnie. Wtedy się udało. Myślę, że i teraz mamy dużą szansę. Takie tereny będą magnesem, przyciągną do Rybnika nowych mieszkańców i inwestorów - przekonuje wiceprezydent Śmigielski.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.