Biurowce w centrum zaczną pustoszeć

W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat przybierać będzie na sile odpływ firm z biur w centrum miasta - prognozują analitycy Cushman & Wakefield.

Dziś w Warszawie jest ok. 2,6 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Z tego nieco ponad milion metrów kw. w tzw. Centralnym Obszarze Biznesu (rozumianym jako rejon pomiędzy al. Armii Ludowej, al. "Solidarności", ul. Towarową i Wisłą), a reszta - poza centrum. W 2007 r. przybędzie w stolicy co najmniej 200 tys. m kw. biur, a w roku następnym - 300 tys. m kw. Jednak coraz mniej nowych budynków będzie powstawać w centrum. W 2007 r. w COB pojawi się 40 proc. nowej powierzchni, a w 2008 - tylko 25 proc. - Łącznie w ciągu najbliższych trzech lat powstanie w Warszawie 1,7 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z tego na Mokotowie - aż 330 tys. - oblicza Jakub Marszałek z firmy Cushman & Wakefield zajmującej się doradztwem na rynku nieruchomości .

Ponieważ biurowcom w centrum nie rośnie konkurencja, czynsze poszybują tu w górę. Prognozy Cushman & Wakefield przewidują, że do 2010 r. koszt wynajmu metra kwadratowego biura podniesie się z dzisiejszych ok. 26 do nawet ponad 32 euro. W tym samym czasie koszt biura poza centrum ledwie drgnie - z dzisiejszych ok.15 euro do niecałych 17 euro. - Rosnąca różnica w czynszach pomiędzy budynkami w centrum i poza nim będzie skłaniać firmy do relokowania swoich biur poza centrum miasta - uważa Jakub Marszałek.

Tym bardziej że wiele firm, które mają swoje biura w centrum, rozwija się i przestaje mieścić się w zajmowanej powierzchni. Rośnie udział transakcji powyżej tysiąca metrów kwadratowych. W pierwszym kwartale 2007 r. średnia wielkość transakcji wynosiła 1078 m kw., o ponad jedną trzecią więcej, niż w analogicznym okresie ub.r. Dużych biur próżno szukać w centrum, dlatego wiele firm przenosi się na przedmieścia. Popyt na Mokotowie jest najwyższy spośród innych obszarów poza centrum Warszawy. Budynki oddane do użytku na przełomie 2006 i 2007 r. są wynajęte w stu procentach, a biurowce obecnie budowane - nawet w 60 proc. Najemcy to przede wszystkim firmy szukające biur pozwalających na dalszy wzrost i oszczędności. Jednym z przykładów jest bank Millennium, który niedawno ogłosił, że na początku przyszłego roku wyprowadzi się z biur w Śródmieściu (m.in. z wieży Millennium Plaza w Al. Jerozolimskich) do powstającego budynku Harmony Office Center w sąsiedztwie Pola Mokotowskiego.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.