Rozstrzygnięto konkurs na Muzeum Śląskie

W konkursie na nową siedzibę Muzeum Śląskiego wygrali architekci z Grazu. Sale muzealne umieścili pod ziemią, będziemy do nich zjeżdżać niczym do kopalnianych chodników
Takiego budynku będzie mogła nam pozazdrościć cała Polska! Tuż za Spodkiem, na terenie po kopalni Katowice, wznosić się będą szklane wieże z ogrodem na dachu. Projekt architektów biura Riegler Riewe Architecten z Grazu został jednomyślnie wybrany spośród 18 prac, które wpłynęły na ogłoszony przez władze województwa śląskiego konkurs. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Bohdana Paczowskiego uznało, że najlepiej wpisuje się w otoczenie - nie zasłania zachowanych pokopalnianych budynków, ale podkreśla jeszcze ich piękno. Sale muzealne znajdą się pod ziemią, będziemy do nich zjeżdżać niczym do kopalni. Światło dochodzić do nich będzie dzięki szklanym wieżom.

- Czegoś takiego na świecie nie było, ważne, żeby nasi politycy walczyli o realizację tego projektu - zachwycał się Paczowski.

Inne prace, które nadeszły na konkurs, też były ciekawe. Francuzka Odile Decq otrzymała wyróżnienie za budynek, którego gigantyczna bryła przebija się przez ziemię, jak złoże węgla. Holenderski architekt Dick van Gameren wspólnie z Bartłomiejem Nawrockim i Marcinem Jojko - absolwentami gliwickiego Wydziału Architektury - zaproponował zaś umieszczenie muzeum w budynku z trzech brył wyrastających ze wspólnej platformy. Jury przyznało im trzecie miejsce.

Z rozstrzygnięcia konkursu cieszyli się wczoraj pracownicy Muzeum. Reaktywowana w latach 80. placówka mieści się w tej chwili w budynku po starym hotelu przy alei Korfantego i od dawna nie ma miejsca na eksponowanie zbiorów. Właśnie dlatego budowa nowej siedziby jest wymieniana przez władze województwa wśród najważniejszych zadań. Ma ruszyć w 2009, a otwarcie nastąpi dwa lata później. Wcześniej będzie można zwiedzać zaadaptowane do celów wystawienniczych stare obiekty, w tym maszynownię szybu Bartosz. Nowe muzeum będzie kosztować ponad 200 mln zł, które województwo chce zdobyć z funduszy Unii Europejskiej.