Nowe wieżowce jak brama do Śródmieścia

60-metrowy biurowiec powstanie przy rondzie Jazdy Polskiej. Razem z wieżowcem po drugiej stronie ul. Waryńskiego utworzą coś w rodzaju bramy prowadzącej do MDM-u
Nowy budynek ma się składać z sześciopiętrowego skrzydła wzdłuż ul. Waryńskiego oraz 14-piętrowej wieży od strony ronda. Konstrukcja będzie wpasowana pomiędzy sąsiednie kamienice przy Mokotowskiej i wentylatornię metra.

Gmach zaprojektowali architekci z pracowni APP Polska. Może kojarzyć się z architekturą Bauhausu - niemieckich awangardowych projektantów z lat 20. Architekt Piotr Bujnowski przyznaje, że inspirował go wrocławski dom towarowy Rudolf Petersdorff zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna. Także biurowiec z ronda Jazdy Polskiej będzie mieć zaokrąglone kształty, dużo przeszkleń i wyraźne podziały pięter. Nawiąże do stojącego po drugiej stronie ul. Waryńskiego biurowca IBC, który również na elewacji ma czarny "grzebień" rozdzielający poszczególne kondygnacje i też jest łagodnie zakrzywiony.

Budowa powinna się zacząć latem i będzie to bardzo skomplikowana inwestycja. 60-metrowy budynek zaopatrzony w dwupiętrowy podziemny garaż wyrośnie tuż obok tunelu metra. W dodatku w tym miejscu dziś znajduje się czerpnia powietrza dla stacji Politechnika. - Czerpnię wchłonie nowy budynek: przez garaż, całe niższe skrzydło aż do wylotu na dachu - zapowiada Piotr Bujnowski.

Granica działki, na której stanie biurowiec, kończy się na ścianie kamienicy przy Mokotowskiej 3. Jednak biurowiec nie doklei się do niej, bo niski budynek od tej strony ma okna. Pomiędzy kamienicą a nowym gmachem powstanie wąska uliczka prowadząca do podziemnego garażu.

Do inwestycji w tym miejscu już dwa lata temu przymierzała się firma Pirelli Pekao Real Estate. Już w zeszłym roku udało się jej zdobyć pozwolenie na budowę. Teraz Pirelli sprzedał działkę wraz z projektem i pozwoleniem austriackiej firmie S+B CEE. Chce ona zacząć budować jeszcze w tym kwartale.