Rosyjski multimiliarder zbuduje nam biurowce?

Rosyjski multimiliarder Oleg Deripaska dopiero co został strategicznym akcjonariuszem wielkiej austriackiej firmy budowlanej Strabag, a już zaczął inwestować w niemiecki Hochtief - jedną z największych firm budowlanych świata.


Dwa tygodnie temu Austriaków zaszokowała informacja, że za 1,2 mld euro 30 proc. akcji koncernu budowlanego Strabag kupuje Oleg Deripaska, 39-letni magnat rosyjskiego aluminium, jeden z nielicznych oligarchów w Rosji, którzy cieszą się przyjaznymi stosunkami z Władimirem Putinem. Teraz rosyjski oligarcha ujawnił, że za blisko 160 mln euro kupił na giełdzie 3 proc. akcji koncernu Hochtief, niemieckiego giganta budownictwa i zarządzania lotniskami. Deripaska zapowiedział, że będzie dalej kupować akcje Hochtief, ale nie ujawnił, ile chce mieć udziałów w niemieckim koncernie. Hochtief przyznał, że uzgodnił z oligarchą utworzenie spółki, która zajmie się zarządzaniem lotniskami i budową obiektów w ramach koncesji.

Firmy, w które inwestuje Deripaska, mają mocną pozycję w Polsce. Strabag zajmuje się m.in. budową naszych dróg i ma 10 proc. akcji spółki Autostrada Wielkopolska, eksploatującej płatną autostradę A2 z Nowego Tomyśla do Konina. Niemiecki Hochtief buduje zaś w Polsce biurowce, centra handlowe, a także drogi - m.in. wiadukty dla Autostrady Wielkopolska.