Sky Tower: najwyższy apartamentowiec stanie we Wrocławiu

We Wrocławiu na miejscu Poltegoru stanie najwyższy w Polsce budynek mieszkalny. 50-piętrowy Sky Tower będzie miał ponad 200 metrów wysokości. Leszek Czarnecki, wrocławski biznesmen wyda na inwestycję ponad 400 mln dolarów
Właścicielem Poltegoru jest Leszek Czarnecki, najbogatszy wrocławianin i jeden z trzech najzamożniejszych Polaków. Jest m.in. właścicielem spółek LC Corp i Getin Holding, ale także Arkad Wrocławskich - centrum biurowo-handlowo-rozrywkowego, które powstaje kilkaset metrów od Poltegoru. Właścicielem 24-piętrowego biurowca został w styczniu. Według nieoficjalnych informacji zapłacił ok. 17,5 mln euro za budynek i trzyhektarową działkę, na której stoi. Niedawno postanowił go wyburzyć.

Artur Wiza, odpowiedzialny za marketing w spółkach Leszka Czarneckiego tłumaczy: - Z powodów technicznych nie dało się rozbudować Poltegoru. Problemem są również zbyt niskie kondygnacje. Nawet po gruntownej modernizacji i przebudowie Poltegor nie zyskałby tej klasy, o którą się staramy. Stąd decyzja o wyburzeniu. W środę na konferencji prasowej w Warszawie, władze LC Corp, spółki Leszka Czarneckiego przedstawili projekt kompleksu apartamentowców, który stanie zamiast Poltegoru. Na prawie trzyhektarowej działce w centrum Wrocławia stanie najwyższy w Polsce budynek mieszkalny. 50-piętrowy Sky Tower będzie miał ponad 200 metrów wysokości. Na samej górze zostanie zamontowana charakterystyczna wieża, widoczna z każdego punktu w mieście.

Poza samym Sky Tower na cały kompleks złoży się jeszcze pięć innych budynków. We wszystkich znajdzie się miejsce na ponad 91 tys. mkw. najwyższej klasy, ekskluzywnych apartamentów (ok. 700- 750 mieszkań - na razie nikt nie chce komentować ile będzie kosztował mkw.), 36 tys. mkw powierzchni biurowych klasy A+ i 51 tys. mkw powierzchni handlowo- usługowo- rekreacyjnej, która głównie zostanie przeznaczona na butiki, kawiarnie, kilka restauracji, ogród zimowy, dwa baseny oraz centrum SPA.

W łącznikach pomiędzy budynkami będą również restauracje, centrum SPA, oraz kluby fitness. Pod ziemią na powierzchni niecałych 100 tys mkw. zostanie wybudowany parking dla kilku tysięcy aut. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie ok. 300 tys. mkw.

Całość została zaprojektowana przez warszawskie biuro projektowe B & G. Inwestycja będzie kosztować ok. 400 mln dolarów. 100 mln zapłaci Czarnecki z własnych pieniędzy, na resztę pozyska kredyt z konsorcjum bankowego. Wrocławski biznesman pozwolenie na budowę powinien dostać w przyszłym roku. Sky Tower ma zostać oddany do użytku już wiosną 2010 roku.

Artur Wiza: - Nowy symbol Wrocławia będzie doskonale wpisywał się w wizerunek miasta, które konsekwentnie się rozwija i staje się centrum biznesowym Europy Środkowej. Napływające do regionu inwestycje zagraniczne i powstające nowe miejsca pracy zwiększają zapotrzebowanie wrocławskiego rynku nieruchomości na apartamenty i powierzchnie biurowe o najwyższych standardach. A takie właśnie będą w Sky Tower.

Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja przy Poltegorze to dopiero przyczółek przed walką o Centrum Południowe, 4,5-hektarową działkę między tym biurowcem a hotelem Wrocław. W lipcu miasto wystawiło ją na sprzedaż. Cena wywoławcza - 122 mln zł. I choć dopiero 2 października poznamy inwestorów, którzy będą chcieli nabyć Centrum Południowe, to już wiadomo, że jednym z nich jest Czarnecki. Jeżeli wygra przetarg, będzie mógł wybudować największe we Wrocławiu centrum handlowo-biurowe.

Które piętro jest Twoim zdaniem najlepsze do mieszkania?