Alterglobaliści zamykają grodzone osiedla

Dariusz Bartoszewicz
13.09.2006 02:00
A A A
Skradają się pod osłoną nocy. Naciągają na głowy kaptury (bo wszędzie kamery, jak dotąd nie dali się złapać). Skuwają bramy i furtki strzeżonych osiedli łańcuchami.
Kilka dni temu opisaliśmy zamieszanie na luksusowym osiedla Holland Park Apartments na tyłach placu Trzech Krzyży. Mieszkańcy nie mogli wydostać się na zewnątrz. Furtki były skute łańcuchem. - Czy to nie prowokacja "Gazety"? Tyle u was artykułów o osiedlach zamkniętych - dociekała Maria Młynarska, szef spółki Holland Park Apartments.

- To nie my - zapewniałem.

- To my - ujawnili się sprawcy zamykania osiedli. Są związani ze środowiskiem alterglobalistów.

Łańcuchami spięli już wejścia do sześciu grodzonych osiedli: dwa w Śródmieściu - przy Inflanckiej i pl. Trzech Krzyży - oraz cztery na Ursynowie: w rejonie ulic Pasaż Ursynowski, Zaruby oraz Dembego. Na celowniku mają już następne.

Uwięzieni mieszkańcy z rana muszą wzywać na pomoc ochronę, która tnie zapory, a potem usuwa tablice zawieszone na płocie. Czytamy na nich: "Teren nie-prywatny (publiczny, niestrzeżony). ZAKAZ WSTĘPU. Grozi spotkaniem z biednym, chorym lub brudnym".

To dzielenie ludzi

- Nie mam nic przeciwko domofonom, zamkniętym klatkom czy podwórkom. Ale nie można grodzić całych osiedli. Tak powstaje miasto-obóz. Płoty i bramy niszczą miasto i relacje między ludźmi - uważa jeden z organizatorów akcji Jacek Fenderson.

- Mnie najbardziej drażnią place zabaw z tabliczką "Obcym wstęp wzbroniony" - dodaje (anonimowo) jego kolega.

- To dzielenie ludzi na gorszych i lepszych - złości się Iwo, który zdradza, że właśnie zaczyna studia socjologiczne. I zaraz dodaje, że od razu będzie mieć własny materiał do badań.

- Może nawet i ja utożsamiam się z ich akcją. Ale alterglobaliści powinni precyzyjniej dobierać miejsca swoich akcji. Przecież nasz płotek jest tylko symboliczny. I wcale po tym zdarzeniu nie zamierzamy go podwyższać ani się grodzić od ul. Książęcej - zapewnia Maria Młynarska.

Błędne koło grodzenia

Młodzi gniewni na jedną akcję potrzebują tylko kilka kawałków łańcucha. Do tego malutkie kłódki z napisem "Zakaz wstępu". - Zamknięcie jednego osiedla kosztuje nas ok. 10 zł - zdradza Jacek Fenderson.

Czasem na murach zaatakowanych osiedli pojawiają się jeszcze plakaty z czarnym ogrodzeniem. - Czy to obóz koncentracyjny? - Nie wiem. W wyszukiwarkę internetową google wpisałem "drut kolczasty" i wyskoczył nam taki motyw, który wykorzystaliśmy - mówią alterglobaliści.

W tekście z plakatu czytamy: "Coraz trudniej się spaceruje, lawirując między samochodami i ogrodzeniami. Gdzie się nie spojrzy - parkingi za płotem, budki strażników, siatki i kolejne »obozy « do mieszkania. Najpierw grodzą się nowe osiedla, potem stare, by w końcu codziennością stały się otoczone drutami drogi przelotowe".

Deweloperom budującym osiedla za płotem alterglobaliści zarzucają: ? niszczenie więzi społecznych; ? psucie charakteru miasta; ? strach przed biednymi; ? pogardę dla pospólstwa.

- Nie chcemy stosować drastycznych środków. To bardziej symbol, dlatego kłódki są takie małe i łatwe do przecięcia. Przecież ludzie z rana spieszą się do pracy - zapewniają Iwo i Jacek.

- Kiedy przeczytałem w "Gazecie" o zamknięciu osiedla przez nieznanych sprawców, to się roześmiałem. To bardzo zabawna akcja i w pełni ją popieram. Mam nadzieję, że ona uświadomi społeczeństwu nonsensowność grodzenia. Takie zabezpieczenie jest czysto iluzoryczne. Mieszkańcy za płotem czują się lepsi, bo odgrodzili się od "pospólstwa". To jakaś chora ambicja - uważa prof. Bohdan Jałowiecki, socjolog miasta.

- Jeśli ktoś chce kupić nowe mieszkanie, nie ma przecież wyboru. Musi trafić za płot, bo innych domów deweloperzy już praktycznie nie budują - przypominam.

- Deweloperzy odpowiadają tylko na zapotrzebowanie społeczne. To jest błędne koło - odpowiada prof. Jałowiecki.

- Czy ktoś z was mieszka za płotem? - pytam alterglobalistów.

- Tylko nasza koleżanka Dorota, ale ona też bierze udział w naszej akcji - mówią.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE