Mieszkanie jest moją inwestycją

Każdy przeciętny Kowalski może tak powiedzieć o swoim mieszkaniu. Bo przecież, tak jest w istocie. W domyśle natomiast, kupione mieszkanie zostanie kiedyś albo sprzedane z zyskiem albo zostanie dla dzieci. Jednak, jeżeli naprawdę myślimy o kupnie mieszkania jak o inwestycji powinniśmy poznać takie pojęcie jak "apartament z gwarantowaną stopą zwrotu". Czy za tym pojęciem kryje się pogromca lokat?

Mieszkanie w którym MOŻNA mieszkać

Samo pojęcie ?inwestycja z gwarantowaną stopą zwrotu? brzmi bardziej jak nazwa produktu bankowego niż jak rodzaj inwestycji deweloperskiej. Lecz nie dajmy się zwariować! Zasady takiej ?inwestycji? są w zasadzie proste. Kupujemy mieszkanie od dewelopera, który później będzie administrował naszą nieruchomością, czyli - będzie ją wynajmował w naszym imieniu. Zysk będzie wypłacany bezpośrednio na konto właściciela lokalu, a mówimy tu o zakresie od 4 do 10% w skali roku. Wydaje się to dużo lepszym rozwiązaniem niż lokaty bądź inwestycje kapitałowe. A warto też nadmienić, iż w bonusie otrzymujemy również nieruchomość w atrakcyjnym miejscu turystycznym w którym na określonych warunkach możemy zamieszkać sami. Oczywiście, tylko przez jakiś czas.

 

Przykład:
Inwestycja Blue Mountain Resort.
Klienci zakupują w pełni wykończony i wyposażony apartamne z gwarantowaną stopą zwrotu w miejscowości turystycznej, Szklarska Poręba. Inwestor nabywa pełne prawo do właności wybranego lokalu mieszkaniowego.
Właściciel mieszkania ma do wyboru jedną z dwóch możliwości:
-8% w skali roku bez pobytu właściciela
-7% w skali roku z możliwością korzystania z 14-dniowego pobytu właścicielskiego
Operator zajmuje się zarządzaniem, marketingiem oraz obsługą Gości i Klientów, jak również utrzymaniem części wspólnych obiektu. Właściciel opłaca jedynie podatek od nieruchomości oraz ubezpieczenie lokalu.
Przykład:
Inwestycja Blue Mountain Resort. 
Klienci zakupują w pełni wykończony i wyposażony apartament z gwarantowaną stopą zwrotu w miejscowości turystycznej, Szklarska Poręba. Inwestor nabywa pełne prawo do własności wybranego lokalu mieszkaniowego. 
Właściciel zakupionego apartamentu ma do wyboru jedną z dwóch możliwości:
-8% w skali roku bez pobytu właścicielskiego
-7% w skali roku z możliwością korzystania z 14-dniowego pobytu właścicielskiego

Operator zajmuje się zarządzaniem, marketingiem oraz obsługą Gości i Klientów, jak również utrzymaniem części wspólnych obiektu. Właściciel opłaca jedynie podatek od nieruchomości oraz ubezpieczenie lokalu.

Dla kogo lokata, a dla kogo nieruchomość?

Taki rodzaj inwestycji mieszkaniowej jest rozwiązaniem typowo nastawionym na zysk. Paradoksalnie, kupno takiego mieszkania nie gwarantuje nam dachu nad głową. W zależności od oferty, możemy w takim mieszkaniu być raptem kilka bądź kilkadziesiąt tygodni w roku. Przez pozostały czas musimy mieć swój dach nad głową. Trzeba też pamiętać, iż lokatę może założyć prawie każdy. Minimalny wkład nie wymaga zasobnego portfela. Natomiast na kupno mieszkania mogą sobie pozwolić jedynie osoby, mające w planach długoterminowe inwestycje.

Mieszkania tego typu często są wykończone w standardach cztero- i pięcio- gwiazdkowych hoteli. Najczęściej w samym budynku można znaleźć również wszelką infrastrukturę znaną z ośrodków wczasowych taką jak baseny, salony SPA czy sauny.

Jak rozważnie wybrać dobra ofertę?

Na co, zwrócić uwagę podczas wyboru oferty mieszkania z gwarancją stopy zwrotu z inwestycji? Przede wszystkim musimy się zapoznać z konkretnymi warunkami umowy. Ile dokładnie zwrotu otrzymamy, ile tygodni w roku będziemy mogli przebywać w apartamencie? Warto się też zastanowić nad lokalizacją samego budynku. Wiadomo, że większe obłożenie będzie mieć budynek w atrakcyjnej turystycznie miejscowości niż na jej obrzeżu. Kupno takiego lokalu nad morzem bądź w górach to lepsza alternatywa.

Dla każdego?

No niestety, nie. Taka inwestycja przede wszystkim jest skierowana dla osób chcących zainwestować. A dla których lokaty są za mało zyskowne, natomiast zabawy giełdowe są postrzegane za zbyt ryzykowne. Jeżeli znajdziemy inwestycje w ciekawym turystycznym miejscu jest to po prostu dobra finansowo inwestycja, a dodatkowo będziemy mogli od czasu do czasu skorzystać z mieszkania zamiast jechać na drogie wakacje.

Więcej, na temat inwestycji można przeczytać, tutaj.

Fan Page inwestycji, tutaj.

Więcej o: