Zamieszkaj w lofcie

Historia wykorzystywania loftów, jako przestrzeni mieszkalnych zaczęła się na początku XX wieku w Europie. Pierwotnie lofty były wyłącznie pomieszczeniami pofabrycznymi i przemysłowymi, wykorzystywanymi na biura i pracownie artystyczne. Z czasem popularność takich surowych wnętrz rosła, a lofty zaczęły zmieniać charakter na stricte mieszkalny. Obecnie mieszkanie na terenie starej fabryki na otwartej przestrzeni stało się wyjątkowo modne i pożądane. Na tyle, że inwestorzy budowlani nie tylko wykorzystują i odnawiają stare obiekty przemysłowe na terenach dużych miast na całym świecie, ale sami budują nowe budynki utrzymane w industrialnym klimacie.

Dzięki dostrzeżeniu tego ogromnego potencjału starych, opuszczonych fabryk w Nowym Jorku, Berlinie, czy Londynie powstały obecnie kultowe i najciekawsze pod względem architektonicznym dzielnice. W Polsce trend mieszkania w loftach jest stosunkowo nowy. Pierwsze tego typu lokale powstały oczywiście w Łodzi w XIX-wiecznej fabryce.

Co takiego jest w tych pomieszczeniach, że stały się tak popularne? Przede wszystkim, dzięki otwartej  przestrzeni, wyjątkowej i surowej architekturze oraz rewelacyjnemu oświetleniu, loft daje nieograniczone możliwości aranżacyjne, skłania do kreatywnego myślenia i wykorzystania wszystkich walorów pomieszczenia. Ważnym argumentem przemawiającym za inwestycją w tego typu nieruchomość są również widoki z ogromnych często 2-poziomowych okien. W nowych inwestycjach budowlanych lokale o loftowej charakterystyce zajmują głównie ostatnie piętra budynków. Dzięki temu do mieszkań często przynależy dach zagospodarowany jako dodatkowa przestrzeń użytkowa np. w formie ogrodu czy tarasu.

W Warszawie lofty najczęściej można znaleźć na Pradze Północ, gdzie powoli odnawiana jest coraz to większa ilość starych kamienic oraz fabryk. Jednak jedną z najbardziej znanych nowych inwestycji w tym stylu jest Woronicza Qbik na warszawskim Mokotowie. Cały obiekt charakteryzuje się surową i prostą formą, którą przełamują zagospodarowane tereny zielone.

aa

Zobacz ofertę >>

aa

Zobacz koniecznie >>

We Wrocławiu lofty znajdziemy w odnowionym budynku fabryki papieru z XIX wieku na Przedmieściu Oławskim, która znajduje się 15 minut spacerem od Rynku. Cały budynek jest wyjątkowo wykończony, przemyślany, przy czym charakteryzuje się niepowtarzalnym klimatem nawiązującym do historii miejsca. Cały kompleks mieszkalny składa się z budynków poprzemysłowych oraz całkiem nowych, które formą i projektem idealnie wpasowują się w industrialny charakter inwestycji.

aa

aa

Zobacz ofertę >>

W Łodzi, w miejscu które zapoczątkowało modę na mieszkania w loftach, można znaleźć ich zdecydowanie najwięcej. W swojej historii Łódź przez bardzo długi czas była głównie miastem przemysłowym, co przekłada się na dużą ilość zakładów pracy i starych fabryk w granicach miasta. Jedną ze znanych inwestycji jest zrewitalizowana fabryka Karola Scheiblera, gdzie aktualnie mieści się unikalny kompleks mieszkalny ?zainspirowany klimatem postindustrialnej architektury Łodzi i nowojorskimi loftami?

aa

Zobacz >>

Mimo, że w Trójmieście nie znajdziemy wielu inwestycji, które swoją formą nawiązują do stylistyki loftowej, to jednak wśród ofert sprzedaży zdarzają się i takie perełki. Jedną z nich jest wyjątkowy apartament na prestiżowym osiedlu w Gdańsku w okolicy najstarszej części miasta. Jest to propozycja dla osób które cenią ?nowoczesną, odważną architekturę z zadbanymi częściami wspólnymi oraz terenami zielonymi dookoła budynku?.

aa

Zobacz koniecznie >>

Z pewnością mieszkanie w lofcie to nie jest opcja dla każdego. Mimo, że stał się synonimem luksusu, wyjątkowości i prestiżu, jest to bardzo specyficzna przestrzeń  mieszkalna. Wymaga dużej wyobraźni, kreatywności i odwagi w przełamywaniu schematów. Istotne jest też to, że nie każdy będzie czuł się komfortowo w całkowicie otwartej przestrzeni, czy wyjątkowo wysokim pomieszczeniu z ogromnymi oknami sięgającymi sufitu.

Więcej o: