Stara kamienica vs apartamentowiec

Skoro już wiemy na co zwrócić uwagę podczas kupna mieszkania w starej kamienicy i w nowym apartamencie, to zastanówmy się dla kogo jest jedno rozwiązanie, a dla kogo drugie? Bo tak naprawdę, oba przypadki łączy jedynie domyślna funkcja. Cała reszta się różni. Przyjrzyjmy się więc różnicom, aby dokonać jak najlepszego wyboru. Zaczynamy!

Gdzie?

Stare kamienice mają ten przywilej iż często są zlokalizowane w centrum miasta. Mało tego! Ich studzienna budowa sprawia, że cześć mieszkań może poszczycić się odcięciem od gwarnych ulic i zapewnić naprawdę spokojny zakątek w centrum miasta. Natomiast apartamentowce choć nie mogą się poszczycić tak dobrą lokalizacją, to jednak są położone w ustronnych i spokojnych miejscach. A ponadto, dojazd do nich powinien być bardzo dogodny. Ogółem można uznać remis w tej kwestii.

Stara kamienica 1:1 Apartamentowiec

Transport

Apartamentowce mają tutaj pole do popisu. Tak jak można przeczytać w poprzednim akapicie, dojazd zazwyczaj jest zapewniony. Jeżeli chcemy poruszać się samochodem to droga jest doprowadzona jak nie bezpośrednio do centrum to chociaż do najbliższej obwodnicy. To sporo ułatwia. Dodatkowym plusem jest z pewnością miejsce parkingowe. Nieważne, że będzie to miejsce w parkingu podziemnym czy ?pod chmurką?. Będzie na pewno zapewnione! W przypadku kamienic nie jest to takie oczywiste. Budowano je w czasach, gdy o samochodach niewielu myślało. Pozostaje nam mieć jedynie nadzieje, że jest wystarczająco miejsca na podwórzu, bądź przy ulicy. Zwłaszcza w centrum, może być o nie trudno. To starcie zdecydowanie wygrywają apartamentowce.

Stara kamienica 1:2 Apartamentowiec

Remonty

Jakiego wyboru byśmy nie dokonali, za każdym razem trzeba mieszkanie urządzić pod siebie co łączy się z kosztownym remontem. W przypadku kamienic jest to zadanie utrudnione ponieważ poza remontem powierzchownym trzeba też przygotować się na wszystkie wydatki związane z modernizacją lokum. Rzadko się powiem zdarza, by mieszkanie w starej kamienicy było w pełni zmodernizowane. Stare, żeliwne rury kanalizacyjne, awaryjna instalacja elektryczna, niewydolne ogrzewanie. To tylko najczęstsze problemy w wiekowych mieszkaniach. Musimy być na nie przygotowani czasowo i finansowo. Natomiast w apartamentowcu większość tych problemów nie istnieje. Instalacje praktycznie zawsze są w dobrym stanie i niewiele trzeba poprawiać. W związku z tym koszt remontu może być dużo niższy. Kolejny punkt dla apartamentowca.

Stara kamienica 1:3 Apartamentowiec

Wystrój

To oczywiście, rzecz gustu. Jeżeli wymagane remonty i naprawy mamy już za sobą i przychodzi czas na wystrój wnętrz w obu przypadkach nie powinno być problemów. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czy wybraliśmy mieszkanie ustawne czy nie.  Nie trzeba się też bać tego, że jednego czy drugiego wnętrza nie możemy dostosować do swoich preferencji. W dzisiejszych czasach materiałów i technik budowlanych wykonanie każdego wnętrza jest możliwe. Wszystko zależy jedynie od czasu i zamożności portfela. Remis.

Stara kamienica 2:4 Apartamentowiec

Historia

Tutaj nie da się inaczej. Wygrywa stara kamienica. Nie chodzi nawet o to, że sufity są różnych wysokości, a budynek zbudowany jest z innych materiałów. Chodzi, także o miejsce gdzie się znajduje. Często o lokatorów którzy mieszkają tam od na przykład 40 lat. Nie można przewidzieć gdzie trafimy w czasie procesu poszukiwania mieszkania, ale niejednokrotnie atmosfera danego miejsca potrafi przykuć bardziej niż słowa pośrednika. W przypadku apartamentowca może być co najwyżej ładnie. Nowy budynek bez historii nie może się poszczycić urokiem swojego konkurenta, ale mieszkanie w nim także będzie tworzyć historię. Tutaj wygrywa stara kamienica!

Stara kamienica 3:4 Apartamentowiec

Formalności

Nie da się ukryć iż kupno mieszkania (co jest najczęściej największym wydatkiem w życiu) jest za każdym razem obarczone całą masą mniejszych bądź większych formalności. Dotyczących własności mieszkania, gruntu czy specyficznych umówi lokatorskich. W przypadku starych kamienic może to być dodatkowo utrudnione ponieważ nieruchomość może nie posiadać na przykład jednego właściciela bądź w procesie ?grzebania? w historii, możemy trafić na ślad tego iż mieszkanie jest zadłużone. Takie dodatkowe problemy nie powinny nas spotkać gdy decydujemy się na mieszkanie w nowym budynku. I jeszcze jedna sprawa. Kupując mieszkanie w starej kamienicy warto sprawdzić czy nie jest wpisana do rejestru zabytków bądź czy nie jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Samo w sobie nie stanowi to kosztów, ale gdybyśmy chcieli wymienić okna będziemy musieli prosić o pozwolenie odpowiedni urząd. Ewidentny punkt dla apartamentowca.

Stara kamienica 3:5 Apartamentowiec

Ilość ofert

Choć ofert sprzedaży nieruchomości jest całkiem sporo, aby trafić na tą jedną inwestor musi spędzić długie godziny przeszukując setki ogłoszeń. Których jest więcej? Zdecydowanie więcej jest ofert sprzedaży apartamentowców. Po pierwsze, dużo się ich teraz buduje, a poza tym znaleźć mieszkanie w starej kamienicy nie jest łatwo. Najczęściej jest sprzedawane dopiero w momencie śmierci dotychczasowego lokatora. Niemniej jednak, warto polować na takie oferty ponieważ mogą być sporo warte. To starcie wygrywa bezapelacyjnie apartamentowiec.

Stara kamienica 3:6 Apartamentowiec

Werdykt

Wygrywa apartamentowiec. Ale trzeba przymknąć oko na ten pojedynek i do każdej decyzji zakupu mieszkania po prostu podejść indywidualnie. Wszystko zależy od tego, jakimi dysponujemy środkami finansowymi i jaką jesteśmy osobowością. Nie ma jednego dobrego rozwiązania.

Kontakt do autora: bartlomiej.baranowski@trader.pl

Więcej o:
Komentarze (1)
Stara kamienica vs apartamentowiec
Zaloguj się
  • makronim

    0

    Jakie t w ogóle jest porównanie?! Oczywiście, że apartamentowiec... ja zastanawiałem się nad wynajmem odremontowanej kamienicy, a wieżowcem inwestycji Panoramika, w końcu postawiłem na wieżowiec.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX